15 stycznia, 2025

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Piece wolnostojące a tradycyjne kominki – co lepiej wybrać?

3 min read

Tradycyjny kominek na drewno wcale nie jest domeną góralskich chatek, ani starych dworków. To prawda, że w takich miejscach wciąż można spotkać okazałe kominki z otwartym paleniskiem, ale urządzenia działające na podobnej zasadzie spotykamy również w nowoczesnych wnętrzach. Cechą charakterystyczną współczesnych kominków jest wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Wkład o prostej formie, pozbawiony zbędnych ozdobników, trwały, zapewniający bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. To właśnie wysoka jakość certyfikowanych wkładów kominkowych jest jednym z czynników decydujących o tak dużej popularności kominków. Po obudowaniu estetycznym materiałem (tzw. obudową kominkową) urządzenie zyskuje nie tylko funkcjonalność, ale i staje się najważniejszym elementem dekoracyjnym salonu.

Co zamiast kominka? Nowoczesne piece wolnostojące

Kominek nie jest wynalazkiem współczesności, a jednak popyt na kominki od kilkunastu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Wiele osób marzy o budowie kominka i dąży do tego, by marzenie zrealizować. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, ponieważ kominek nie może stanąć we wnętrzu, które nie spełnia określonych przepisami wymagań. Na szczęście istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych kominków, począwszy od kominków elektrycznych, poprzez urządzenia zasilane biopaliwem, skończywszy na piecach wolnostojących.

Nowoczesne piece wolnostojące, nazywane również piecykami kominkowymi, nie mają wiele wspólnego z kozami wykorzystywanymi w minionym stuleciu. Nazwa piece typu koza nadal jest w użyciu, nowoczesne piecyki nadal określa się jako kozy, ale ich wygląd i funkcjonalność uległy sporym przeobrażeniom. Nowoczesne kozy są estetyczne, bezpieczne w użytkowaniu, a nierzadko wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji.

Tradycyjny kominek pełni dwie ważne funkcje – użytkową i estetyczną. Czy piece wolnostojące są w stanie równie dobrze sprostać temu zadaniu? To zależy, ponieważ wszystkich piecyków kominkowych nie da się wrzucić do jednego worka. Piece typu koza są bardzo różne, począwszy od materiału wykonania (żeliwne i stalowe), poprzez rozmiar i kształt urządzenia, obecność przeszkleń, skończywszy na sprawności energetycznej i mocy grzewczej. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nowoczesny piec wolnostojący jest w stanie zastąpić tradycyjny kominek.

Czym wyróżniają się nowoczesne kozy?

Piecyki typu koza pozwalają cieszyć się ciepłem ogniska, a nawet dają możliwość obserwowania tańczących ogników. Sprawdzają się niezależnie od wielkości pomieszczenia, co oznacza, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, mogą ozdabiać nawet niewielkie wnętrze. Piecyk wolnostojący, jak sama nazwa wskazuje, nie jest na stałe zespolony ze ścianą lub podłogą. A to zapewnia mu pewną mobilność, a całemu wnętrzu możliwość ponownej aranżacji. W okresie wiosenno-letnim piecyk może (ale ze względu na liczne walory dekoracyjne wcale nie musi) być wyniesiony z pomieszczenia.

Nowoczesne piece wolnostojące łatwo dopasować do każdego pomieszczenia, a przy tym można je nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Zakup i montaż kozy z pewnością jest mniej kosztowną inwestycją, aniżeli budowa kominka. Jeśli zasobność portfela jest ograniczona, a domownikom marzy się punktowe urządzenie grzewcze z przeszkleniem, piecyk kominkowy może być dobrym rozwiązaniem.

Piecyk wolnostojący zapewnia bezpieczeństwo cieplne

Kozy z reguły nie są wykorzystywane jako podstawowe źródło ciepła w budynku. Znacznie częściej taką funkcję pełnią tradycyjne kominki, zwłaszcza te wyposażone we wkład wodny albo połączone z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Koza sprawdza się jednak doskonale w sytuacji, gdy główne źródło ciepła nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ciepło w okresie występowania silnych mrozów. Sprawdza się również w okresie przejściowym, gdy uruchomienie głównego ogrzewania jest nieopłacalne, ale wieczorem warto trochę podnieść temperaturę we wnętrzu. Koza jest też idealnym umilaczem zimowego wieczoru.