23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Sposób na zanieczyszczone powietrze w domu? Rekuperacja!

3 min read

Smog to problem, z którym zmagamy się co roku w sezonie grzewczym.

Przekroczone normy stężenia szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych dotykają nas nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Jak sobie z tym poradzić? Idealnym sposobem jest rekuperacja.

Rekuperacja, czyli nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, instalowana jest przez inwestorów z różnych powodów.

Rekuperator – oszczędność na ogrzewaniu

Rekuperacja to przede wszystkim ekonomiczny sposób wentylacji. Rekuperator działa w ten sposób, że odzyskuje (i wykorzystuje ponownie) ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je strumieniowi powietrza nawiewanego. Oba strumienie powietrza nie mieszają się przy tym. Zasada działania przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i oszczędności, które możemy przeznaczyć na przyjemności.

Rekuperacja a wymagania techniczne dla budynków

Rekuperacja pozwala także spełnić wymogi dotyczące energooszczędności budynków, ponieważ ma duży udział w obniżeniu wskaźnika EP. Wskaźnik EP określa natomiast roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną (odnosi się do 1m2 powierzchni pomieszczeń). Od 2021 roku obowiązują normy (zawarte w tzw. Standardzie WT2021), które określają wartość wskaźnika EP w domach jednorodzinnych o maksymalnej wartości 70 kWh/m2/rok. Wymagania dotyczą nie tylko nowych budynków, ale również tych przebudowywanych. Co istotne, poziom 70 kWh/m2/rok nieraz trudno jest osiągnąć nawet przy tak ekologicznym ogrzewaniu jak gazowe. Rekuperator sprawdza się w takich przypadkach idealnie! Więcej informacji o rekuperatorach znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.

Rekuperator filtruje i oczyszcza powietrze

Wreszcie, rekuperacja to świetny sposób na pozbycie się smogu i innych zanieczyszczeń. Oprócz tego, że usuwa nieświeże, zużyte powietrze z dużą ilością dwutlenku węgla i zastępuje je powietrzem z zewnątrz, filtruje także powietrze!

W zależności od zastosowanego filtra może on zatrzymać cząsteczki smogu PM10, PM2,5 a nawet PM1. Dodatkowo chroni użytkowników przed innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak pyłki (co jest szczególnie istotne w przypadku alergików), insekty, zapachy, kurz i hałas.

Dodatkowo poprawia mikroklimat pomieszczeń przez utrzymanie odpowiedniej wilgotności względnej, temperatury, świeżości i czystości powietrza. Wpływa na jakość snu i samopoczucie. Nieprawidłowo wentylowane pomieszczenia mogą bowiem powodować m.in. ból głowy. Rekuperacja daje więc szereg korzyści. Co więcej, świetnie nadaje się do współczesnego budownictwa. Dobrze izolowane budynki i szczelna stolarka okienna to idealne warunki dla rekuperacji!