23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Czy pompa ciepła jest głośna? Ekologia a poziom hałasu

4 min read

Decyzja o montażu pompy ciepła to nie tylko wybór odpowiedniego urządzenia oraz firmy zajmującej się instalacją systemu. Wielu inwestorów zastanawia się również, czy sprzęt tego typu hałasuje na tyle, że będzie go słychać w budynku oraz w sąsiadujących obok domach. Warto się nad tym zastanowić dłużej, ponieważ w Polsce zdarzają się przypadki alarmowania odpowiednich służb przez sąsiadów, którym hałas emitowany przez pompę ciepła zakłóca codzienność i nocny odpoczynek. Jak, zatem zamontować urządzenie, by nie było ono uciążliwe? W jaki sposób działa pompa ciepła i jaki rzeczywiście emituje ona hałas? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym tekście.

Jak działa pompa ciepła i jaki hałas generuje?

Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne, uniwersalne i tanie w eksploatacji. Służy zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody użytkowej. Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła (gruntowe, powietrzne oraz wodne), z czego każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi wymaganiami oraz emisją hałasu.

Spośród wyżej wymienionych rodzajów najwyższym poziomem emisji hałasu odznacza się powietrzna pompa ciepła. Dzieje się tak, ponieważ w jednostce zewnętrznej urządzenia znajdują się elementy takie, jak sprężarka oraz wentylator, które podczas pracy emitują hałas. Warto przy tym dodać, że pompy takie mogą pracować w trybie zmiennym, dlatego hałas przez nie generowany uzależniony jest od aktualnych warunków pracy urządzenia oraz od sposobu jej montażu. Standardowa moc akustyczna takiej pompy, mierzona w źródle, mieści się w granicach 57-60 dB, jednak najcichsze modele osiągają poziom hałasu poniżej 50 dB.

Weryfikacja tej mocy jest niezwykle istotna, jeszcze przed samym montażem urządzenia, ponieważ zgodnie z przepisami Ministerstwa Środowiska i Klimatu dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowy jednorodzinnej nie może przekraczać 50 dB w dzień oraz 40 dB w nocy.

Jak określa się poziom hałasu emitowany przez pompę ciepła?

Hałas, jaki emituje pompa ciepła wyraża się poprzez dwie wielkości:

 • poziom mocy akustycznej, czyli Lw – jest on mierzony w warunkach laboratoryjnych, by następnie umieścić go w katalogu producenta bądź na etykiecie konkretnego modelu. Co więcej, podaje się tutaj dwie wartości: emisje hałasu mierzoną w czasie minimalnej, a także maksymalnej pracy urządzenia.

 • poziom ciśnienia akustycznego, czyli Lp – jest on podawany w decybelach i wskazuje, jakie jest natężenie hałasu urządzenia w danej odległości od niego. Wartość tą podaje się na podstawie Lw lub mierząc ją bezpośrednio po montażu danej pompy.

Co może mieć wpływ na poziom głośności pompy ciepła i jak można go zmniejszyć?

Rozwój technologii sprawia, że nowoczesne pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo niską emisją hałasu. Zatem, stojąc przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto szukać miejsc, takich jak SEVRO – pompy ciepła Kraków, które oferują najlepsze rozwiązania na rynku. Jeśli jednak zdecydujemy się na model, który nie należy do najcichszych, warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą obniżyć poziom hałasu emitowany przez pompę ciepła.

 1. W przypadku jednostki zewnętrznej pamiętajmy o tym, by:

 • pompę powietrze-woda umieszczać blisko domu, jednak w odległości nie mniejszej niż 30 cm;

 • pozostawić minimum 3 metry odstępu przed wentylatorem;

 • nie umieszczać urządzenia bezpośrednio pod oknem sypialni lub pokoju dziennego, a także w odpowiedniej odległości od okien sąsiadów;

 • unikać instalacji urządzeń w wąskich alejkach oraz w rogach wewnętrznych i wnękach.

 1. W przypadku jednostki wewnętrznej należy pamiętać o odpowiednim montażu sprężarki we wnętrzu pomieszczenia technicznego, tak by wziąć pod uwagę odległość od sypialni.

 1. W przypadku montażu pompy gruntowej pamiętajmy o:

 • zastosowaniu podsypki żwirowej do izolacji listew fundamentowych;

 • skorzystaniu z gumowych podkładek antywibracyjnych przy mocowaniu urządzenia.

 1. W przypadku wyjątkowo głośnej pompy starszego typu należy pamiętać o:

 • wyposażeniu urządzenia w odpowiednią obudową dźwiękochłonną;

 • zasianie trawy oraz posadzenie krzewów obok jednostki zewnętrznej;

 • ustawieniu jednostki zewnętrznej w poziomie, tak by skierować strumień powietrza ku górze.