22 lipca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Dlaczego warto zamontować przepływowe podgrzewacze wody?

3 min read

Ecology house and family in hands against spring green background

Jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów na uzyskanie ciepłej wody są przepływowe podgrzewacze wody. Te urządzenia, montowane przy umywalkach, zlewach i prysznicach pobierają prąd dopiero w momencie przepływu wody, co wpływa na znaczące zmniejszenie rachunków.

W dobie coraz wyższych opłat za energię jest to rozwiązanie zdecydowanie warte rozważenia. Dowiedz się więcej o tym, jak działają takie ogrzewacze i jak dobrać odpowiednią moc urządzenia. 

Jak działają przepływowe podgrzewacze wody? 

Podgrzewacze przepływowe to dość niewielkie urządzenia, wyposażone w grzałki, które można montować w różnych miejscach: obok umywalki lub pod nią, przy prysznicu, pod zlewem. Zapewniają one stały dostęp ciepłej wody, która jest podgrzewana w momencie przepływania przez ich blok grzejny. Elementy bloku, czyli skrętki grzejne, pracują i nagrzewają się tylko w momencie pobierania wody. Nie znaczy to jednak, że trzeba czekać, aż z kranu popłynie ciepła woda – dzieje się tak natychmiast po odkręceniu kurka, ze względu na małą bezwładność cieplną grzałek. 

Ile prądu pobierają podgrzewacze wody? 

Urządzenia do przepływowego ogrzewania wody produkowane przez firmę Dafi charakteryzują się wyjątkowo wysoką sprawnością energetyczną – ok. 98%. Do podgrzania litra wody do temperatury 45 stopni zużywają około 0,033 kWh energii elektrycznej. Żeby lepiej unaocznić się wynikającą z tego oszczędność, wystarczy porównać zużycie prądu przez ogrzewacze akumulacyjne – ich sprawność energetyczna wynosi ok. 80%. 

Gdzie najczęściej stosuje się takie podgrzewacze? 

Podgrzewacze tego typu mogą być montowane w dowolnych punktach poboru ciepłej wody: umywalkach, zlewach kuchennych, prysznicach i natryskach. Ich zastosowanie jest szczególnie przydatne w budynkach, które nie są wyposażone w instalacje gazowe, choć nie ma ograniczeń by stosować je też w innych miejscach, ze względu na ekonomię. Więcej informacji można znaleźć na stronie: dafi.pl/przeplywowe-podgrzewacze-wody-dafi.

Jak dobrać typ podgrzewacza do miejsca montażu? 

Podgrzewacze produkowane są w wielu wersjach, różniących się m.in. mocą, która wpływa na ilość i temperaturę podgrzanej wody, a także budową. Jeśli planujemy podgrzewać wodę tylko w jednej umywalce lub zlewozmywaku, najlepiej zdecydować się na wieszane bezpośrednio nad nimi urządzenie o mocy 3,7 – 4,5 kW. Uzyskany dzięki niemu strumień ciepłej będzie wystarczający do umycia rąk czy niewielkiej ilości naczyń. 

Podgrzewacze o mocy 5,5 kW są już montowane pod umywalką, ze względu na nieco większe rozmiary. Sprawdzą się w miejscach, w których dość często zużywa się ciepłą wodę w większych ilościach. 

Na rynku dostępne są również podgrzewacze o mocy 7,5, 9 i 11 kW, które można montować również obok prysznica ze standardową wlewką, a dwa ostatnie są w stanie ogrzewać wodę w dwóch miejscach jednocześnie – np. pod prysznicem i w umywalce. 

Dlaczego warto zdecydować się na podgrzewacze przepływowe? 

To urządzenia bardzo ekonomiczne, o długiej żywotności, wykonane z materiałów odpornych na korozję i łatwych do czyszczenia. Można montować je pod dowolnym kątem, nie wpływa to w żaden sposób na ich pracę. Jednocześnie dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto się na nie zdecydować wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność energii elektrycznej i celuje się w zmniejszenie strat wody.