26 września, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak piaskowanie może nadać powierzchniom nowe życie

2 min read

Piaskowanie to szybki i opłacalny proces wygładzania szorstkich powierzchni metalowych, drewnianych, betonowych czy z cegły.

Ta metoda polerowania jest powszechnie stosowana do odnawiania starego sprzętu i konstrukcji stalowych, elewacji drewnianych i z cegły czy betonu, także chodników i ogrodzeń, usuwając brud i zanieczyszczenia, tłuszcz, rdzę i starą farbę w ramach przygotowań do ponownego malowania lub renowacji.

Jak piaskowanie może nadać powierzchniom nowe życie

Jak działa oczyszczanie elewacji piaskowaniem

Przed nałożeniem powłoki na metalową lub drewnianą powierzchnię, czy to farby, lakieru, bejcy czy proszku ochronnego, należy ją odpowiednio przygotować. W przypadku śrutowania i oczyszczania elewacji piaskowaniem uzyskuje się to poprzez ścieranie powierzchni strumieniem śrutu, żwiru silikonowego czy piasku pod wysokim ciśnieniem. W wielu gałęziach przemysłu piaskowanie jest częścią procesów wykańczania wyrobów stalowych i drewnianych, a także renowacji sprzętu czy elewacji budynków.

Trwałość to jeden z powodów, dla których oczyszczanie elewacji piaskowaniem stało się preferowaną metodą przygotowania powierzchni, z lepszymi wynikami niż czyszczenie chemiczne. Sprzęt i produkty poddawane obróbce strumieniowo-ściernej wykazują lepszą przyczepność lakieru i dłuższą żywotność. Piaskowanie jest bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń z powierzchni. Usuwa wszelkie formy zabrudzeń i korozyjne powłoki, takie jak wyblakła farba, rdza i plamy chemiczne. Gładka powierzchnia materiału będąca wynikiem starannego przygotowania umożliwia łatwiejsze związanie powłoki ochronnej lub farby.

Z pewnością zabieg taki jak oczyszczanie elewacji piaskowaniem daje odpowiednie rezultaty w postaci gładkiej i odpowiednio oczyszczonej powierzchni. Zabrudzenia na elewacjach z drewna czy cegły są trudne do usunięcia w bezpieczny sposób innymi metodami i nie są tak efektywne jak piaskowanie. Za pomocą piaskowania możemy usunąć starą farbę i zanieczyszczenia z każdej szczeliny i miejsca, do którego trudno dotrzeć w inny sposób.