21 maja, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak wybrać firmę montującą fotowoltaikę w Lublinie?

4 min read

Na montaż fotowoltaiki decyduje się coraz więcej inwestorów. Nic dziwnego, bo wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to skuteczny sposób nie tylko na ochronę środowiska naturalnego, ale również na poczynienie oszczędności w domowym budżecie, co jest niezwykle istotne w dobie kryzysu energetycznego i związanego z nim wzrostu cen. Aby jednak móc w pełni wykorzystać potencjał instalacji fotowoltaicznych, warto zaufać wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów. Jak ich znaleźć i na co zwrócić uwagę, wybierając firmę montującą fotowoltaikę w Lublinie?

Wybór firmy montującej fotowoltaikę – gdzie szukać informacji?

Branża fotowoltaiczna w naszym kraju rozwija się niezwykle dynamicznie, na co wpływa w znacznej mierze sukcesywny wzrost zainteresowania wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. To z kolei rzutuje na sporą konkurencję na rynku i stale rosnącą liczbę firm, oferujących swoje usługi w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznych. Nic dziwnego, że ostateczny wybór nie jest łatwy. 

Jeśli właśnie stoisz przed takim wyzwaniem, koniecznie sprawdź popularny ranking firm fotowoltaicznych w woj. lubelskim – Top 10 fotowoltaika, bo to właśnie tam znaleźć można najlepsze firmy fotowoltaiczne, oferujące swoje usługi w tym rejonie. To niezwykle cenne źródło inspiracji dla osób, poszukujących firm montażowych z dużym doświadczeniem na rynku i mogących poszczycić się sporym zaufaniem klientów, zadowolonych z wysokiej jakości świadczonych usług. 

Montaż fotowoltaiki – jak wygląda współpraca z profesjonalistami?

Współpraca z profesjonalną firmą montażową niesie ze sobą wiele zalet. To nie tylko fachowo przeprowadzony montaż, ale również:

  • rozwiązania, dobrane do potrzeb każdego klienta,
  • indywidualny projekt instalacji, biorący pod uwagę zarówno konstrukcję samego dachu, jak i jego zacienienie,
  • pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności.

Warto wiedzieć również, że dobre firmy montażowe zaoferują też darmowy audyt. Taka bezpłatna wycena to realne wsparcie dla niezdecydowanych inwestorów. Szczegółowy kosztorys pozwala nie tylko określić koszty inwestycyjne, dopasowując je do realnych możliwości finansowych, ale również ogranicza ryzyko nieprzewidzianych wydatków już po rozpoczęciu inwestycji.

Jakie uprawnienia powinni posiadać instalatorzy?

Wybierając firmę montażową, należy zwrócić uwagę na uprawnienia instalatorów. Osoba, zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznej, powinna posiadać przede wszystkim uprawnienia SEP typu D i E. Certyfikowany instalator systemów fotowoltaicznych będzie również legitymował się dokumentami, wydawanymi przed Urząd Dozoru Technicznego, potwierdzającymi kwalifikacje do instalowania różnego rodzaju źródeł energii odnawialnej. Taki dokument nie jest co prawda obowiązkowy, ale stanowi on swoistą gwarancję poprawnego montażu systemów fotowoltaicznych. 

Warto podkreślić w tym miejscu, że uprawnienia instalatora mogą podlegać weryfikacji przy odbiorze instalacji, której dokonuje zakład energetyczny. To właśnie dlatego ich posiadanie powinno być jednym z głównych warunków skorzystania z usług danej firmy.

Jakiego wsparcia należy oczekiwać od firmy montażowej?

Profesjonalna firma, zajmująca się montażem paneli fotowoltaicznych, powinna dostarczyć klientowi dokładny projekt i kosztorys jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Na tym jednak nie kończy się zakres jej wsparcia. Warto podkreślić bowiem, że wiele z nich oferuje również pomoc w uzyskaniu stosownych dotacji z programów, takich jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. To doskonałe rozwiązanie dla osób, nie do końca odnajdujących się w zawiłych formalnościach i dokumentacji, którą należy przedłożyć, by otrzymać wsparcie finansowe.

Należy podkreślić jednocześnie, że na efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej wpływa nie tylko jej montaż, ale również dobór odpowiedniej mocy. Stosowne wsparcie firmy montażowej w tym zakresie zagwarantuje szybki zwrot kosztów inwestycji w postaci znaczącego obniżenia rachunków za zużycie energii elektrycznej.

Na co uważać, by nie dać się oszukać?

Jak już zostało wspomniane, w branży fotowoltaicznej działa wiele firm. Niestety nie wszystkie oferują podobną jakość usług. By nie dać się oszukać, co będzie wiązało się ze sporymi stratami finansowymi, warto więc zwrócić uwagę na:

  • zbyt niskie ceny paneli fotowoltaicznych i usługi montażu,
  • brak odpowiedniej wiedzy, by udzielić odpowiedzi na wszystkie zadane pytania,
  • żądanie zapłaty całej kwoty jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Wszystkie wymienione aspekty powinny być wyraźnym sygnałem alarmowym, skłaniającym do rezygnacji z konkretnych usług i wyboru innej firmy montażowej.