24 lutego, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak sobie poradzić z ogrzewaniem dużej powierzchni?

4 min read

Koszty ogrzewania rosną z każdym kolejnym rokiem, co odczuwają nie tylko właściciele domów i mieszkań, ale również obiektów przemysłowych i usługowych czy też zarządcy budynków użyteczności publicznej. Efektywne ogrzewanie obiektów wielkopowierzchniowych pozwala na eliminację strat ciepła oraz zapewnienie komfortu osobom, które przebywają lub pracują w takich warunkach. Tym, którzy zastanawiają się, jak poradzić sobie z ogrzewaniem dużej powierzchni, podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Czy tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe sprawdza się na dużych powierzchniach?

Najczęściej używanym systemem grzewczym w naszym kraju jest system konwekcyjny. Opiera się on na grzejnikach oraz stalowych rurach, którymi ciepło rozprowadzane jest po całym budynku. O ile jest to ekonomiczne rozwiązanie w mniejszych pomieszczeniach, o tyle w przypadku dużych powierzchni znacząco traci ono na swej efektywności. Wpływa na to przede wszystkim nierównomierne rozchodzenie się ciepłych mas powietrza, które gromadzą się pod sufitem. Co więcej, aby ogrzać duże powierzchnie tradycyjną metodą, potrzeba sporo czasu. To właśnie dlatego ich właściciele poszukują alternatywnych rozwiązań w postaci systemów o wyższej wydajności, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie komfortu cieplnego w wielkopowierzchniowych obiektach.

Jak wygląda ogrzewanie dużych powierzchni w praktyce?

Chcąc efektywnie, a zarazem ekonomicznie ogrzać duże powierzchnie, należy zwrócić uwagę na dwa niezwykle istotne aspekty. Będzie to czas nagrzania pomieszczenia, ale również utrzymanie w nim stałej temperatury, co jest niezwykle trudne w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych

W takich sytuacjach istotny staje się dobór właściwej metody grzewczej oraz odpowiednich urządzeń. By nie popełnić istotnego błędu, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Wtedy można zdecydować się na montaż ogrzewania hal produkcyjnych, magazynów i kurników wykonane przez firmę, która oferuje swoim klientom innowacyjne rozwiązania, zapewniające optymalną efektywność energetyczną. Skorzystanie z takich możliwości to szansa na zapewnienie maksymalnego komfortu cieplnego, bez ryzyka gwałtownego wzrostu kosztów w okresie grzewczym.

Jakimi metodami ogrzewać duże obiekty codziennego użytku?

Systemy grzewcze, wykorzystywane w obiektach wielkopowierzchniowych, różnią się od siebie zarówno sposobem rozprowadzania ciepła, jak i jego nośnikiem. Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, wymieniane są m.in.:

  • klimatyzację przemysłową multisplit – dzięki niej możliwe staje się podpięcie do agregata zewnętrznego nawet 5 jednostek wewnętrznych. Klimatyzacja przemysłowa umożliwia dopasowanie konfiguracji każdej z nich do potrzeb danej strefy w jednym obiekcie. Więcej o możliwościach, które gwarantuje klimatyzacja przemysłowa, znajdziesz na tej stronie, gdzie wymieniono m.in. najważniejsze zalety takiego rozwiązania,
  • ogrzewanie elektryczne – z wykorzystaniem nagrzewnic powietrza i elektrycznych promienników podczerwieni,
  • ogrzewanie gazowe –  bazujące na promiennikach, zasilanych gazem.

W obiektach wielkopowierzchniowych możliwe jest również zastosowanie ogrzewania hybrydowego. Warto podkreślić jednocześnie, że wybór optymalnego rozwiązania musi uwzględniać również wymagania pożarowe. 

Czym ogrzewać obiekty o zmiennych wymaganiach?

Wśród obiektów o zmiennych wymaganiach wymienia się m.in. hale targowo-wystawiennicze oraz hale widowiskowe. Tutaj duża liczba użytkowników pojawia się wyłącznie w ściśle określonym czasie, czyli w trakcie odbywania się zaplanowanych wydarzeń. W takich przypadkach doskonale sprawdzają się urządzenia, pozwalające na automatyczną regulację temperatury, które do pracy nie wymagają pełnego obciążenia, gdyż zachowują swoją efektywność również przy obciążeniu częściowym. 

Inną kategorię obiektów stanowią hale, przeznaczone na wynajem. W ich przypadku aranżacja może zmieniać się wraz z kolejnymi nabywcami, podobnie jak przeznaczenie budynku. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj ogrzewanie strefowe, zwłaszcza jeśli w kolejnych częściach obiektu będą obowiązywać różne wymagania cieplne.

Jak efektywnie ogrzewać sklepy?

Efektywne ogrzewanie lokali użytkowych zależy w znacznej mierze od ich powierzchni. W mniejszych sklepach sprawdzą się więc tradycyjne grzejniki konwektorowe, które z kolei nie znajdują zastosowania w obiektach wielkopowierzchniowych. Taka przestrzeń wymaga bowiem zupełnie innych rozwiązań, opierających się na wymianie zimnego powietrza na ciepłe. Będą to np. nowoczesne nagrzewnice gazowe, ale również i klimatyzacja przemysłowa, gwarantująca wysoką efektywność energetyczną. Warto również zainwestować w kurtyny przy wejściu, co pozwoli zminimalizować straty ciepła.