23 kwietnia, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak wybrać idealne okna do domu?

4 min read

Wybór okien nigdy nie powinien być dziełem przypadku. To właśnie dzięki nim zachowujemy bowiem komfort cieplny w pomieszczeniach, ale również możemy ograniczyć w znaczący sposób zużycie energii elektrycznej, doświetlić wnętrza naturalnym światłem, czyniąc je bardziej przytulnymi, a w końcu podziwiać widoki na zewnątrz. Dokładna analiza kluczowych aspektów pozwoli zminimalizować ryzyko błędu, który przełoży się na komfort codziennego funkcjonowania w domu czy w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę, kupując okna i jak wybrać najlepsze rozwiązanie, by za kilka lat nie żałować podjętej decyzji? 

Jakie są rodzaje okien?

Rodzaj okien to jeden z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie zakupu. To właśnie materiał, z którego zostały one wykonane, będzie wpływał zarówno na właściwości, jak i na wygląd stolarki okiennej. Sporo o rodzajach okien i ich cechach można dowiedzieć się od producenta Okna Nowy Sącz OP Invest – Okna PCV, drewniane, dachowe, należącej do firmy, zajmującej się sprzedażą, montażem i serwisem stolarki. 

 

Wśród najczęściej wybieranych modeli wymienia się na ogół okna PCV, gwarantujące doskonałą izolację akustyczną i komfort cieplny. Ci, którym zależy na klasycznej elegancji i naturalnych rozwiązaniach, stawiają z kolei na okna drewniane, wymagające jednak odpowiedniego zabezpieczenia i renowacji. Ostatnim rodzajem są z kolei okna aluminiowe, zapewniające izolację termiczną i doskonale wpisujące się w nowoczesne trendy aranżacyjne.

Co wyznacza trendy w stolarce okiennej?

Trendy w stolarce okiennej wyznaczane są przez trzy niezwykle istotne czynniki. To przede wszystkim:

  • aktualne przepisy – zastanawiasz się, na czym montować okna? Jak wybrać idealne rozwiązanie dla Twojego domu? Właśnie to przepisy prawa budowlanego regulują np. wysokość umieszczenia okien. Zgodnie z obowiązującymi normami, powinny być one również energooszczędne, a więc współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych nie może być wyższy, niż 0,9 W/(m2K),
  • styl życia mieszkańców – warunkujący np. wzrost zainteresowania systemami mechatronicznymi,
  • trendy architektoniczne – wśród nich dominują obecnie duże przeszklenia, wysokie okna i płaskie dachy, wymuszające odpowiednie dostosowanie stolarki okiennej do zastosowanych rozwiązań. 

Na które parametry okien warto zwrócić uwagę?

Design okien to jeden z najważniejszych czynników, który w znacznym stopniu determinuje decyzję o wyborze stolarki okiennej. Warto jednak zwrócić uwagę również i na kilka innych, niezwykle ważnych aspektów, warunkujących wysoką jakość codziennego funkcjonowania w domu czy mieszkaniu. Wśród takich parametrów wymienia się m.in.:

  • przenikalność ciepła, pozwalającą na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach,
  • właściwości akustyczne – istotne w domach, znajdujących się przy ruchliwych ulicach,
  • wodoszczelność – najwyższa wartość parametru gwarantuje ochronę przed przedostawaniem się wody w trakcie intensywnych opadów deszczu,
  • przepuszczalność powietrza – która w znaczącym stopniu determinuje szczelność okien.

Wśród innych istotnych parametrów wymienia się również odporność na obciążenie wiatrem i na włamanie, na co zwracają uwagę inwestorzy, ceniący sobie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Czy duże przeszklenia są praktyczne?

Wielkogabarytowe przeszklenia to domena nowoczesnego stylu architektonicznego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą cały szereg istotnych atutów. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim walory estetyczne, ale też dobre doświetlenie wnętrz, a przez to również oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Duże okna optycznie powiększają pomieszczenia, nadają im przytulności i lekkości. 

Rozważając taki wybór, warto jednak wziąć pod uwagę nieco większe straty ciepła, które mogą one generować w okresie ujemnych temperatur oraz możliwość przegrzania pomieszczenia w czasie letnich upałów.

Jaki kolor okien wybrać?

Jeszcze całkiem niedawno swoistą normą były tradycyjne rozwiązania, a w stolarce okiennej dominowała biel, która doskonale komponowała się ze zdecydowaną większością aranżacji i stylów w architekturze. Dziś odchodzi się już nieco od takiego rozwiązania, a inwestorzy coraz częściej stawiają np. na szary antracyt, harmonizujący z modnymi wnętrzami, urządzonymi w koncepcji minimalistycznej. 

 

Wybierając kolorystykę okien, warto jednak dołożyć wszelkich starań, by współgrała ona z innymi elementami stolarki, takimi jak drzwi, brama garażowa czy zamontowane w oknie rolety. W ten sposób stworzyć można spójną aranżację, nadającą każdemu budynkowi niebagatelnych walorów estetycznych.