Fungicydy stosowane do ochrony rzepaku ozimego
2 min readChoroby grzybowe są powszechnym problemem w uprawach rzepaku ozimego i mogą powodować znaczne straty w plonach.
Aby kontrolować te choroby, rolnicy często stosują różne fungicydy. Zrozumienie, jak działają fungicydy, ma kluczowe znaczenie dla ich skutecznego stosowania środków ochrony roślin w rzepaku ozimym.
Zabiegi fungicydowe na rzepaku ozimym
Rzepak ozimy jest szczególnie podatny na choroby grzybowe, takie jak rak łodygi, jasna plamistość liści i zgnilizna łodyg. Choroby te mogą obniżyć plony i pogorszyć jakość plonów, a w ciężkich przypadkach mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów rzepaku. Do zwalczania tych chorób stosuje się fungicydy, a dostępnych jest kilka różnych rodzajów środków ochrony roślin przed grzybami, między innymi fungicydy systemowe, czyli układowe lub ogólnoustrojowe i fungicydy kontaktowe.
Fungicydy ogólnoustrojowe są wchłaniane przez roślinę i przemieszczane do wszystkich części rośliny, w tym do liści, łodyg i korzeni. Pozwala to fungicydowi chronić roślinę przed wewnętrznymi infekcjami grzybiczymi, które mogą nie być widoczne gołym okiem. Gdy ogólnoustrojowy fungicyd znajdzie się wewnątrz rośliny, może hamować podział komórek grzybów, zakłócać metabolizm lub rozmnażanie grzybów. To sprawia, że fungicydy układowe są skuteczne w zwalczaniu szerokiego zakresu chorób grzybiczych rzepaku ozimego. Fungicydy kontaktowe pozostają na powierzchni rośliny i tworzą barierę ochronną, która zapobiega kiełkowaniu lub wnikaniu zarodników grzybów w tkankę roślinną. Fungicydy kontaktowe są skuteczne w walce z powierzchniowymi infekcjami grzybiczymi, jednak są one zwykle mniej skuteczne w zwalczaniu ogólnoustrojowych zakażeń, ponieważ nie przenikają do tkanki roślinnej.
Na stronie znajdziesz więcej informacji o ochronie rzepaku ozimego https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-rzepak-ozimy/. Fungicydy kontaktowe można stosować do zwalczania przykładowo jasnej plamistości liści. Choroba ta może powodować znaczne straty w plonach rzepaku ozimego. Fungicydy kontaktowe mogą zapewnić roślinie szybką ochronę, tworząc barierę ochronną na powierzchni rośliny, zapobiegając kiełkowaniu zarodników grzybów.