22 lipca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Pompy ciepła – wady i zalety tego systemu grzewczego

3 min read

Popularność pomp ciepła nie ustaje.

Wraz z narastającą świadomością ekologiczną, korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz powszechniejsze. Dla użytkowników bardzo ważne są także względy ekonomiczne. Czerpanie z pomp ciepła wiąże się z nie lada oszczędnościami. Fachowcy i specjaliście podkreślają, jak świetną inwestycją jest montaż paneli fotowoltaicznych, czy właśnie nowoczesnych pomp. Czy rzeczywiście korzystanie z takiego systemu grzewczego, jakimi są pompy, sprawi, że w portfelu zostanie nieco więcej pieniędzy?

Jaka jest gwarancja na pompy ciepła?

Dokonując dużych inwestycji, pragniemy się zabezpieczyć. Do tych celów służy gwarancja. Oczywiście długość jej trwania zależna jest od firmy, od której zakupiliśmy daną instalację. Jedni producenci zobowiązują się do wykonywania wszelkich darmowych napraw i serwisowania przez trzy lata od montażu, u drugich natomiast czas ten wynosi zaledwie rok. Jednak optymalnym terminem gwarancji są 24 miesiące. Wydaje się, że z racji skali przedsięwzięcia, jakim jest zmiana systemu grzewczego, jest to dogodna dla użytkownika długość.

Pompy ciepła – jakie oszczędności?

Ile można zaoszczędzić korzystając z pomp ciepła? Otóż oszczędności zaczynają się już na etapie budowy danej nieruchomości. Rezygnacja z kotła lub pieca na rzecz pompy już pozytywnie odbija się na budżecie. Otóż ogrzewanie to jest czterokrotnie tańsze od ogrzewania elektrycznego lub gazowego; trzykrotnie tańsze od systemów na bazie oleju opałowego oraz dwukrotnie tańsze od ogrzewania gazem ziemnym.

Dofinansowania do pomp ciepła

Jako że korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest pozytywne w skali globalnej, to instytucje publiczne, w tym polskie, dofinansowują takie inwestycje. Większość urzędów gminnych i miejskich przewiduje dla użytkowników dogodne dla nich programy wsparcia. O dofinansowanie można ubiegać się w ramach akcji „Czyste powietrze”, a także z racji ulgi termomodernizacyjnej lub specjalnego kredytu.

Czy pomy ciepła często się psują?

Pompy ciepła do domu uznawane są za nie tylko efektywne, ale i mało awaryjne. Instalacje te mogą działać nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat bez konieczności wymiany najważniejszych części.

Pompy ciepła a dbałość o środowisko

Oczywiście nie można zapominać o tym, że korzystanie z pomp ciepła przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co z kolei przyczynia się do spowolnienia szkodliwych skutków klimatycznych.

Pompy ciepła – koszt instalacji

Z pewnością koszty montażu pompy nie są niskie dla przeciętnie zarabiającego obywatela Polski. Zakup urządzenia wraz z jego instalacją może wynieść nawet 35 000 złotych. Jest to jednak cena, która w dłuższej perspektywie może się zwrócić.