23 kwietnia, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak wybrać idealne lustro do łazienki?

3 min read

Lustro jest niezbędnym elementem wystroju każdej łazienki. Jego użycie pozwala na to, by każdy jej użytkownik swobodnie mógł przejrzeć się i skontrolować swój wygląd po zakończonych czynnościach higienicznych. Bardzo często sprzęt ten pełni również rolę dekoracji – pozwala na przykład na optyczne powiększenie przestrzeni.

Jaki wymiar powinno mieć lustro do łazienki?

Wybór wielkości zwierciadła warto rozpocząć od określenia miejsca, w którym chcemy je umieścić. W większości wypadków będzie to przestrzeń nad umywalką. W sytuacji, gdy w danej łazience zamontowano więcej niż jedną – można rozważyć zainstalowanie lustra nad każdą z nich lub jednego zwierciadła, na tyle dużego, by każda z osób, wykonująca czynności higieniczne, mogła się w nim przejrzeć. Nie stanowi obecnie problemu dopasowanie wymiarów tego elementu wyposażenia – ofertę tego typu usług znaleźć można na stronie: https://www.housekrup.pl/oferta/lustra-na-wymiar-krakow, gdzie zamieszczono również przykładowe realizacje luster na wymiar.

Jak dobrać kształt lustra?

Używane w łazience lustra najczęściej mają kształt zbliżony do prostokąta, jednak nie jest to reguła. Bez problemu kupimy produkty o innych formach – zwierciadła okrągłe czy owalne nie są obecnie niczym niezwykłym. Przy wyborze konkretnego wyrobu warto uwzględnić styl naszej łazienki i dostosować do niego zastosowane rozwiązanie. Przykładowo we wnętrzu w stylu retro świetnie sprawdzą się wspomniane lustra okrągłe, a w pomieszczeniu o wystroju minimalistycznym – modele w klasycznym, prostokątnym kształcie. Warto również brać pod uwagę formę innych elementów wystroju łazienki – przykładowo opływowe kształty wanny czy umywalki powinny być uzupełnione przez zaokrąglone krawędzie zwierciadła.

Jakie ramy do lustra wybrać?

Niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru lustra jest również kwestia jego oprawy – element ten znacząco wpływa bowiem na wygląd całego pomieszczenia. Na rynku można przykładowo znaleźć zwierciadła w połyskujących ramach w kolorze złota lub srebra (świetnie sprawdzą się one we wnętrzach w stylu glamour), jak i produkty oprawione w drewno, które znakomicie wyglądają między innymi w mieszkaniach utrzymanych w stylu ekologicznym lub skandynawskim. Wiele osób decyduje się też na modele pozbawione oprawy. Są one rozwiązaniem najbardziej pasującym do łazienek w stylu minimalistycznym, lecz przez wielu znawców uznawane są za wyroby uniwersalne, sprawdzające się w każdej przestrzeni.

Czy szafka z lustrem to dobry pomysł?

Właściciele łazienek o niewielkim metrażu często wybierają szafkę z lustrem w miejsce tradycyjnego zwierciadła. Rozwiązanie to umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, a różnorodność oferowanego sprzętu pozwala na łatwe dostosowanie go do preferencji użytkownika i warunków, występujących w danym lokalu. Specjaliści zalecają przy tym wybór całego zestawu mebli łazienkowych, zawierającego między innymi ten właśnie produkt – pozwoli to na zachowanie jednolitego stylu w całym pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem może być też szafka z lustrem, posiadająca podświetlenie LED, która umożliwia uzyskanie komfortu użytkowania znacznie wyższego niż tradycyjne wyroby.