23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Kotły elektryczne – tani i ekologiczny sposób na ogrzanie domu

3 min read

Wybór ogrzewania domu nie jest łatwym zadaniem. Jest ogrom rozwiązań do wyboru – piece na gaz, węgiel, ekogroszek. Jednak coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się piece elektryczne. Są ekologiczne, wygodne, a co najważniejsze, można zmniejszyć ich cenę uzyskując unijną dopłatę z funduszu programu „Czyste Powietrze”. Czym są kotły elektryczne, jakie są rodzaje i czy warto zdecydować się na zakup?

Kotły elektryczne - tani i ekologiczny sposób na ogrzanie domu

Kocioł elektryczny – budowa i działanie

Piece elektryczne wyposażone są w grzałkę (drut oporowy), która zapewnia ciepło. W zależności od mocy, kocioł może posiadać ich kilka. By uniknąć styczności z wodą, grzałka posiada osłonę – zazwyczaj metalową, mosiężną lub miedzianą.
Proces rozprowadzenia ciepła odbywa się w bardzo prosty sposób – woda jest ogrzewana przez grzałkę u następnie doprowadzana do grzejników. Dzieje się to dużo szybciej niż w tradycyjnych piecach.

Jaki kocioł elektryczny wybrać?

Szukając odpowiedniego kotła elektrycznego, dopasowanego do naszych prywatnych potrzeb, natkniemy się na 2 rodzaje:

– piec dwufunkcyjny – w odróżnieniu od pieca jednofunkcyjnego, nie tylko ogrzewa pomieszczenie, ale także wodę do codziennego użytku. Zazwyczaj ma zbiornik na ciepłą wodę i jest wolnostojący, lecz nie potrzebuje osobnego miejsca w domu.
– piec jednofunkcyjny – służy jedynie do ogrzewania pomieszczeń. Zajmuje mało miejsca, dlatego można go postawić w łazience, kuchni czy piwnicy, nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia.

Jakie zalety posiadają piece elektryczne?

Jest to najbardziej wygodny i bezpieczny sposób ogrzewania budynku, dlatego cieszy się taką renomą wśród klientów. Jakie jeszcze zalety posiadają kotły elektryczne?

– nie wytwarzają spalin i CO2, dlatego są najbardziej ekologicznym wyborem wśród dostępnych metod ogrzewania,
– są praktycznie niezniszczalne i trwałe,
– mogą być wsparciem dla głównego ogrzewania, jak i całkowicie samodzielnie ogrzewać dom,
– prosta instalacja,
– możliwość indywidualnego zaprogramowania pieca oraz regulację wysokości temperatury, co pozwala na duże oszczędności,
– powszechny dostęp do energii elektrycznej i jej stałe ceny,
– nie trzeba mieć komina i specjalnego pomieszczenia na piec, czyli tzw. kotłowni,
– niski koszt wykonania i zakupu pieca elektrycznego.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup kotła elektrycznego, warto znać powierzchnię budynku, w którym chcemy zamontować tego typu instalację. Wtedy możemy dobrać odpowiednią moc kotła, liczbę grzałek oraz rodzaj sterowania i cieszyć się wygodnym i bezproblemowym użytkowaniem przez długie lata.