22 lipca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Czy instalacja pompy ciepła jest opłacalna? Odpowiadamy!

3 min read

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się systemy ogrzewania, które bazują na nowoczesnych, innowacyjnych technologiach. Wpływają na to głównie względy ekonomiczne, gdyż rozwiązania, o których mowa, mogą generować sporo oszczędności w domowym budżecie. Takim właśnie rozwiązaniem jest, chociażby pompa ciepła. Jaki jest koszt takiej inwestycji i jak wygląda użytkowanie pompy ciepła w praktyce? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, by rozwiać największe wątpliwości.

Jaki jest koszt pompy ciepła?

Koszt nowoczesnej pompy ciepła nie odbiega w znaczący sposób od kosztów, jakie trzeba ponieść, by zamontować w domu instalację grzewczą, opartą na kotle kondensacyjnym. To, co różni te dwa rozwiązania, to przede wszystkim koszty dalszej eksploatacji, które w przypadku pomp ciepła są diametralnie niższe. Decydując się na tego rodzaju inwestycje, warto jednak dokładnie przeanalizować kilka istotnych czynników, by dopasować parametry urządzenia do rzeczywistych potrzeb. Idealnie sprawdza się tutaj wycena, dzięki której możliwe jest dokładne oszacowanie realnego zapotrzebowania na energię cieplną w danej nieruchomości. W ten sposób zostaje wybrane najbardziej efektywne rozwiązanie.

Czy inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna?

Współcześnie pompy ciepła uznawane są za jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Jak pokazują symulacje, już po upływie 8 lat urządzenie przynosi oszczędności. Tym samym pompy ciepłą plasują się w samej czołówce, jeśli chodzi o współczesne systemy grzewcze. Połączenie urządzenia z fotowoltaiką powoduje, że omawiany okres ulega jeszcze większemu skróceniu. Co więcej, pompy ciepła mogą nie tylko ogrzewać powietrze, ale również chłodzić je w trakcie letnich upałów, a także podgrzewać wodę użytkową, co jest z chęcią wykorzystywane przez wszystkich tych, którzy zdecydowali się już poczynić tego rodzaju inwestycję.

W jaki sposób obsługuje się pompę ciepła?

Pompa ciepła jest w zasadzie urządzeniem bezobsługowych. W praktyce oznacza to, że instalacja urządzenia pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu, który można przeznaczyć na znacznie ciekawsze zajęcia. Różnica ta uwidacznia się zwłaszcza w porównaniu do kotłów węglowych, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się największą popularnością. W przypadku pomp ciepła nie trzeba nawet przeznaczać miejsca na opał. Urządzenie to bowiem wykorzystuje w swojej pracy energię elektryczną, a więc gromadzenie drewna czy węgla przestaje być konieczne. Pompy ciepła nie emitują dymu, a po ich pracy nie pozostaje ani gram popiołu. Oznacza to, że nie istnieje tutaj konieczność regularnego czyszczenia przewodów kominowych ani też przymus zagospodarowania popiołu, wytwarzanego w procesie spalania.

Czy pompy ciepła można zainstalować w każdym budynku?

Pompa ciepła może być zainstalowana we wszystkich budynkach, w których istnieje dostęp do energii elektrycznej, czyli tam, gdzie występuje zabudowa mieszkalna. Nic dziwnego, że to poważna alternatywa dla kotłów węglowych i ogrzewania gazowego. Jest to szczególne istotne w dzisiejszej rzeczywistości, w której dostęp do opału jest mocno utrudniony, a jego ceny wciąż szybują w górę. Obecnie urządzenia instalowane są więc zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych domach, po ich wcześniejszym zaadaptowaniu pod tego rodzaju inwestycje.