24 kwietnia, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jaka jest różnica między samodomykaniem a cichym domykaniem szuflad?

2 min read

Te dwa rodzaje prowadnic do szuflad mają wiele wspólnego, szybkie odblokowanie z przodu, blokowanie w pozycji zamkniętej, pełne wysunięcie i dużą nośność.

Istnieje jednak znacząca różnica między prowadnicami samodomykającymi się a prowadnicami do szuflad z cichym domykaniem. Samozamykająca się prowadnica wykorzystuje mechanizm sprężynowy do zamykania prowadnicy. Po uruchomieniu sprężyny wyciąg okularowy jest szybko zamykany. Z kolei prowadnice z cichym domykiem posiadają sprężynę oraz mechanizm amortyzujący, który delikatnie i cicho dociąga szufladę.

Jaka jest różnica między samodomykaniem a cichym domykaniem szuflad?

Prowadnice do szuflad pełen wysuw

Prowadnice do szuflad są zasadniczo dostępne w trzech różnych długościach wysuwu, z pełnym wysuwem, częściowym wysuwem lub ponad wysuwem. W zależności od obszaru zastosowania lub mebla należy starannie wybrać, jaki typ szuflady i jej wysunięcia najlepiej odpowiada twoim indywidualnym potrzebom. Częściowe wysunięcie umożliwia wysunięcie szuflady tylko w ograniczonym zakresie, więc nie można jej całkowicie otworzyć. Jedna trzecia szuflady zwykle pozostaje w ciele mebla. Ten rodzaj prowadnic jest zwykle tańszy, ma prostszą konstrukcję mechaniczną i często jest nieco mniejszy.

Przy pełnym wysuwie całą szufladę można wysunąć, co zapewnia łatwiejszy dostęp do zawartości szuflady. Tego typu prowadnice są nieco większe i mają bardziej złożony mechanizm. Trzeci rodzaj prowadnic jest przydatny, gdy mebel ma wystające części, takie jak duży blat, który wystaje nad stół. Dzięki nadmiernemu wysuwowi zawartość szuflady jest w pełni dostępna pomimo dłuższych części mebli.

Prowadnice do szuflad pełen wysuw dostępne są w różnych wersjach dla różnych typów instalacji i zastosowań. W przypadku montażu płaskiego szyny są przymocowane do szuflady na dolnej stronie. Potrzebują tylko kilku milimetrów po obu stronach i dlatego są praktycznie niewidoczne. Jednak ten wariant jest nieco nieporęczny od spodu szuflady. Może to spowodować niepożądaną utratę wysokości użytkowej szuflady. Innym wariantem jest przymocowanie prowadnic szuflad z boku, ta metoda oszczędza miejsce i ułatwia montaż.