23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Ile kosztuje rekuperacja w domu na 100 m²?

4 min read

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cieszy się sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem inwestorów. Tym, którzy właśnie rozważają takie rozwiązanie w swoim domu podpowiadamy, ile kosztuje rekuperacja i co warunkuje ostateczne koszty inwestycyjne.

Od czego zależy cena rekuperacji?

Cena rekuperacji uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Na ostateczne koszty inwestycyjne wpływać będzie bowiem zarówno projekt całego systemu, jak i:

  • koszt zakupu wybranego rekuperatora oraz pozostałych materiałów, składających się na daną instalację,
  • cena profesjonalnego montażu rekuperacji,
  • uruchomienie urządzenia i jego regulacja.

Duży wpływ na ostateczne koszty inwestycji będzie mieć również wielkość budynku czy układ jego pomieszczeń. Nic dziwnego, że wyceny dokonywane są indywidualnie na życzenie klienta przez firmy, zajmujące się profesjonalnym montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Montaż rekuperacji – ile wynoszą wstępne koszty?

Wstępne koszty rekuperacji uwarunkowane będą m.in. przez konieczność opracowania indywidualnego projektu całego systemu. Takie projekty tworzone są przez wykwalifikowanych pracowników, zajmujących się montażem rekuperacji. Jedną z często polecanych ofert w tym zakresie znajdziesz na stronie https://mat-kom.eu/oferta/rekuperacja-lublin, należącej do firmy, oferującej montaż rekuperacji w Lublinie

Znacznie większe koszty generuje jednak konieczność zakupu rekuperatora. Ich wysokość zależna jest m.in. od marki urządzenia, ale także od jego wydajności, stopnia zautomatyzowania czy dodatkowych funkcji. Współcześnie ceny rekuperatorów wahają się w granicach 7000 do 25000 zł, a do kosztów na tym etapie należy doliczyć również zakup odpowiednich kanałów, kształtek czy rozdzielaczy oraz innych materiałów, niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

Jak już zostało wspomniane, koszty montażu rekuperacji zależą od wielu czynników. Dlatego też firmy montażowe przeprowadzają szczegółową analizę, mającą na celu poznanie specyfiki budynku. Źródłem informacji w tym zakresie będzie nie tylko sam inwestor, ale również projekt domu, wykonany przez architekta. 

Decydując się na montaż wentylacji mechanicznej, o którym znacznie więcej można przeczytać na proponowanej stronie internetowej, należy mieć również świadomość, że jego koszty różnią się nawet w domach o identycznym metrażu. Na ostateczną cenę będzie wpływać również to, czy instalacja ma być montowana w nowo budowanym domu, czy też w budynku już zamieszkanym. Można przyjąć jednak, że koszt wentylacji z odzyskiem ciepła dla domu o metrażu 100 m² wynosi min. 9000 zł i wzrasta wraz z decyzją o lepszym urządzeniu czy jakości materiałów.

Czy można otrzymać dofinansowanie na rekuperację?

Na zakup rekuperacji można otrzymać stosowne dofinansowanie, dzięki któremu koszty inwestycyjne zostaną znacząco obniżone. Najpopularniejszą formą takiego wsparcia, oferowanego zarówno firmom, jak i prywatnym gospodarstwom domowym, jest rządowy program Czyste Powietrze. Taka pomoc może przyjmować dwie formy:

  • wsparcia finansowego w postaci klasycznej dotacji,
  • dotacji z kredytem na spłatę kapitału.

Kwota dofinansowania wynosi tutaj nawet 10000 zł, co stanowi poważne wsparcie dla inwestora. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu Stop SMOG. Montaż rekuperacji obejmuje również ulga termomodernizacyjna. Co ważne, od podatku można odpisać nie tylko samo urządzenie, ale również materiały i montaż nowego systemu wentylacji mechanicznej. 

Ile można zaoszczędzić, decydując się na rekuperację?

Wielu sceptyków tego rodzaju rozwiązań uważa, że koszty montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są zbyt wysokie. W rzeczywistości jednak zwracają się one bardzo szybko na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim rekuperacja pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu, które mogą wynosić nawet 30-40%. Okazuje się więc, że całościowe koszty tego rodzaju inwestycji mogą zwrócić się już po 12-15 latach. 

Należy jednak wspomnieć również i o jej poza finansowych korzyściach. To przede wszystkim wysoki komfort domowników, oddychających przefiltrowanym, świeżym powietrzem, wpływającym na lepsze samopoczucie, odporność i zdrowie, co warto mieć na uwadze, podejmując ostateczną decyzję.