26 września, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Certyfikat kwalifikacji zawodowych w transporcie drogowym

2 min read

Przedsiębiorcy którzy chcieliby założyć firmę transportową z pewnością powinni ubiegać się o odpowiednie pozwolenia, dodatkowo powinni posiadać certyfikat kwalifikacji zawodowych który pozwalają na prowadzenia działalności spedycyjnej.

Certyfikat tego rodzaju będzie świadectwem iż osoba posiada odpowiednią wiedzę z zakresu transportu, przepisów czy też prawa podatkowego. Oczywiście w przedsiębiorstwie certyfikat posiadać właściciel lub też osoba, która będzie zatrudniona na stanowisku kierowniczym, zarządzająca transportem oraz kierowcami.

Certyfikat kwalifikacji zawodowych w transporcie drogowym

Egzamin na certyfikat kwalifikacji zawodowych

Koszt uzyskania certyfikatu to obecnie 800 zł, na co składa się 500 zł, opłaty za egzamin oraz 300 zł, opłaty za wydanie certyfikatów. W przypadku egzaminu będziemy mieli do rozwiązania 64 pytania testowe z czterema odpowiedziami, czas na rozwiązanie to 120 minut. Następnie mamy 15 minut przerwy, po czym przystępujemy do drugiej części, jest to egzamin z wiedzy teoretycznej, w tym przypadku również mamy 120 minut na rozwiązanie dwóch zagadnień, może być to przedstawiona sytuacja przewozu gdzie będziemy musieli policzyć w jakim czasie transport dotrze na miejsce. Warto zwrócić uwagę iż wiele pytań testowych będzie związanych z czasem pracy kierowcy. Dodatkowo musimy wykazać się wiedzą z zakresu prowadzenia firmy w branży transportowej.

Pytania testowe dotyczą także spółek, finansów, przepisów dotyczących pracy kierowcy, zasad przewożenia różnego rodzaju ładunków na terenie kraju oraz unii europejskiej. Należy pamiętać iż przepisy mówiące o maksymalnym czasie kierowcy czy też koniecznych przerwach, mogą nieco różnić się pomiędzy różnymi krajami. Jeżeli prowadzimy transport międzynarodowy, przykładowo przez Niemcy, Francję czy też Hiszpanię, wówczas kierowca będzie zobowiązany do przestrzegania przepisów obowiązujących w danym kraju. W przypadku naruszeń może grozić nam mandat.

 

Zabezpiecz licencję

W firmie powinna być zatrudniona przynajmniej jedna osoba która posiada certyfikat kwalifikacji zawodowych jeżeli jednak nikt nie posiada https://dlatransportu.com/zabezpieczenie-finansowe-do-licencji/ może być dobrym pomysłem aby czasowo pozyskać certyfikat dla naszej firmy. W tym przypadku możemy zatrudnić osobę na stanowisku kierowniczym, która będzie zajmowała się w naszej firmie transportem, nadzorem, niekiedy brak certyfikatu może być związany przykładowo z odejściem z pracy osoby która do tej pory miała certyfikat.