10 grudnia, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Czym jest i do czego służy fotowoltanika?

3 min read

Najprościej rzecz ujmując panele słoneczne służą na pobieraniu energii ze słońca, a następnie przekształcenia jej na energię elektryczną. Od tego ile uda nam się wytworzyć energii uzależnionych jest kilka czynników: jak poziom nasłonecznienia w miejscu docelowym na którym zdecydujemy postawić się panele oraz typ zastosowanych ogniw fotowoltaicznych. Dlatego podczas doboru odpowiednich paneli musimy zwrócić szczególną uwagę na to jakie panele są dostępne na rynku, a dopiero na podstawie tych danych możemy podjąć decyzję w pełni świadomą.

W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne służą najprościej rzecz ujmując do pozyskiwania energii. Montaż paneli słonecznych w sposób radykalny doprowadzi do obniżki naszych rachunków za prąd. W ten sposób produkowany prąd z ogniw PV nie zanieczyszcza środowiska oraz jest w stu procentach ekologiczny. Żaden z komponentów PV nie emituje do środowiska dwutlenku węgla i szkodliwych gazów. Bez względu na rodzaj paneli słonecznych ich działanie jest takie same. W momencie padania promieni słonecznych na panele, zachodzi proces wzbudzenia elektronów, w ten sposób wchodzą one na wyższy poziom energetyczny, a to prowadzi z kolei do wytworzenia napięcia elektrycznego. Tak wytwarzany jest prąd stały, który z kolei trafia do inwertera, a to z kolei prowadzi do wytworzenia prądu zmiennego. W taki oto sposób prąd trafia do naszych gniazdek i możemy bezpiecznie korzystać z niego zasilając wszystkie nasze instalacje.

Z jakimi rodzajami paneli słonecznych mamy do czynienia?

Panele możemy podzielić ze względu na typ materiału z jakiego zostały wykonane, a także ze względu na jego dodatkowe własności. Jednym z takich fotoogniw są panele polikrystaliczne, które są ogniwami złożonych z kilku kryształów krzemu. Tego typu kryształy powstają w procesie topienia kilku bloków krzemowych w temperaturze ok. 1500 st. C. do momentu aż powstanie jedna ogromna bryła. Tniemy taki blok na bardzo cienkie plasterki o odpowiednim kształcie, oczyszczamy oraz nakładamy powłokę antyrefleksyjną. Następnie zakładamy przewody i panele są gotowe. Takie ogniwa cechuje wysoka wytrzymałość na uszkodzenia, wysoka żywotność do nawet 25 lat oraz cenowo są tańsze, niż panele monokrystaliczne. Na stronie https://appenergy.pl, która jest internetową wizytówką firmy Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o., znajdującej się na ul. Willowej 42a

20-819 Lublin (Tel: 693 345 471) – znajdziesz więcej informacji na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych oraz opis, jak wygląda budowa własnej farmy fotowoltaicznej.

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne są nieco droższe ale są to nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne. Tego typu panele cechują się wyższą sprawnością tj. na poziomie 15-19% niż panele polikrystaliczne, które z kolei cechują się sprawnością na poziomie 14-16%. Sprawność oznacza więcej wyprodukowanego prądu z jego mniejszej powierzchni. Te ogniwa różnią się od pozostałych wyższą estetyką oraz wyróżniają się dłuższą żywotnością, którą szacuje się na poziomie ok. 30 lat. Idealnie znoszą wysokie temperatury. Panele monokrystaliczne to najchętniej kupowane panele na rynku.

Panele z krzemu amorficznego

Możemy także wyróżnić panele z krzemu amorficznego. Ponieważ posiadają bardzo słabe parametry techniczne, są to jedne z najmniej popularnych ogniw wybieranych przez klientów. Te panele cechuje sprawność na poziomie 6-10 procent, a żywotność tych ogniw szacuje się na ok. 10 lat. Jedną zaletą tych paneli jest to że są lekkie oraz tanie. Ostatnim typem ogniw są panele cienkowarstwowe. Są wykonane z jednego ogniwa, dlatego mogą być zamontowane na elewacji domu. Zaletą tych paneli jest to, że są lekkie i elastyczne. Z koeli ogromną wadą jest niższa sprawność porównywalna do ogniw amorficznych