9 lutego, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Fakty i mity o pompach ciepła. Jak jest naprawdę?

3 min read

Pompy ciepła to coraz częściej wybierane przez Polaków urządzenia grzewcze. Jednak wciąż w opinii niektórych inwestorów są one drogie czy niedostosowane do polskich warunków. Nic bardziej mylnego! Rozwiewamy wszelkie wątpliwości na ich temat!

Pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne urządzenie, które do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej wykorzystuje darmową energię zawartą w powietrzu, gruncie lub wodzie (w zależności od rodzaju pompy). Choć to niewątpliwie urządzenia przyszłości – które do działania nie wykorzystują paliw kopalnych, a na dodatek świetnie współpracują z fotowoltaiką – krążą nieraz na ich temat nieprawdziwe opinie.

Pompa ciepła – cena

Nierzadko spotyka się błędne informacje na temat pomp ciepła, które zniechęcają do ich zakupu. Jedna z nich dotyczy ceny pompy i kosztu montażu. Tymczasem cena zależy od wielu różnych czynników. Faktem jest, że wraz ze wzrostem popularności urządzeń koszt pompy ciepła sukcesywnie maleje. Ponadto, można uzyskać spore dofinansowanie do jej zakupu. Cena zależy też m.in. od rodzaju pompy i jej parametrów, a także powierzchni domu. Ale po kolei.

Cena pompy ciepła może wydawać się na pierwszy rzut oka relatywnie wysoka w porównaniu do innych urządzeń grzewczych takich jak np. kocioł gazowy lub elektryczny. W rzeczywistości jednak umożliwia szybki zwrot poniesionych kosztów (średnio w przeciągu 5-7 lat) z uwagi na to, że jest najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym dostępnym na rynku. Przy pompie ciepła nie płacimy za wytwarzanie energii czy podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, ale jedynie za jej transport z otoczenia. Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z darmowego powietrza, a gruntowa – z energii skumulowanej w ziemi.

Ponadto, w programie Czyste Powietrze można otrzymać spore dofinansowanie nie tylko na zakup, ale także montaż pompy ciepła. W 2022 roku ruszy ponadto program Moje Ciepło skierowany do inwestorów planujących instalację pompy. To wszystko sprawia, że koszty inwestycji maleją.

Warto też zauważyć, że w przypadku pompy ciepła nie ponosimy kosztów związanych z kotłownią, zakupem i magazynowaniem opału, budową i konserwacją komina spalinowego czy montażem instalacji gazowej. Na cenę pompy wpływa też coraz większa dostępność urządzeń. Producenci pomp ciepła zajmują się również doradztwem przy zakupie, a także montażem i uruchomieniem pomp ciepła. Więcej informacji znajdziesz na defro.pl/pompa-ciepla.

Pompa ciepła w polskich warunkach

Zdaniem niektórych, pompy ciepła nie pracują efektywnie w klimacie panującym w Polsce. To również nie jest prawda. Urządzenia te świetnie sprawdzają się w Polsce zimą. Urządzenia dostosowywane są bowiem do polskiego klimatu i z powodzeniem oraz niezawodnie (nieraz z zamontowaną dodatkowo grzałką elektryczną) ogrzewają zimą pomieszczenia i ciepłą wodę użytkową.

Koszt serwisu pomp ciepła

Niektórzy powtarzają też, że pompa ciepła generuje wysokie koszty serwisu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że urządzenia te wykazują się niezwykle niskim poziomem awaryjności. Badania użytkowników wyraźnie wskazują, że 95 proc. posiadaczy pompy ciepła (jeśli są one właściwie zamontowane) nie zamieniłoby jej na inne urządzenie. W przypadku pomp ciepła wystarczające są więc w przeważającej większości przypadków coroczne przeglądy.