23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Ogrzewanie podłogowe – czym się kierować przy wyborze podłogi?

2 min read

Deweloperzy coraz częściej decydują się na instalację ogrzewania połogowego w realizowanych inwestycjach. Tego rodzaju ogrzewanie eliminuje konieczność montowania grzejników, które zajmują wiele miejsca i bywają mniej efektywne. Ogrzewanie podłogowe równomiernie ociepla wnętrza. Jednak do takiego sposobu ocieplania należy wybrać właściwą podłogę. Nadal dominuje przekonanie, że najlepiej będą sprawdzać się płytki ceramiczne. Jednak obecna oferta rynkowa znacznie poszerzyła możliwości wyboru. Dzisiaj możemy z powodzeniem wybierać spośród paneli laminowanych, winylowych, a nawet podłóg drewnianych.

Poznaj kilka wskazówek odnoszących się do wyboru podłóg pod ogrzewanie

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to współczynnik przewodzenia ciepła. Powinien on być wysoki. Nie bez znaczenia pozostaje odporność na odkształcanie się pod wpływem różnych temperatur. Pamiętajmy, że ogrzewana powierzchnia wynosić może nawet 35 stopni Celsjusza. Zwróćmy więc uwagę na opór cieplny warstw podłogi. Powinien być on większy niż 0,15 m2K/W.

Jakie panele podłogowe będą odpowiednie?

Większość paneli podłogowych może być położonych na ogrzewanie wodne. Natomiast jeśli jest to ogrzewanie elektryczne wręcz nie zaleca się kładzenia paneli. Przy takim ogrzewaniu skoki temperatur są zbyt duże i producenci nie zalecają stosowania paneli laminowanych. Pamiętajmy o tym, że ogrzewanie podłogowe powinno być położone na całej powierzchni pomieszczenia. Natomiast wylewka, która znajduje się nad przewodami grzewczymi musi wynosić nie mniej niż 2 cm.

A co z podłogami drewnianymi? Czy też się sprawdzą?

Z zasady drewno nie jest idealnym materiałem do położenia na ogrzewanie podłogowe. Właściwości drewna sprawiają, że ogrzewanie przy tego rodzaju podłodze nie zawsze działa optymalnie. Warto też mieć na uwadze fakt, że drewno jest podatne na wahania temperatury, a także na wilgotność. Mimo tego podłoga drewniana może być położona przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli się na taką zdecydujemy zwróćmy uwagę na to, by drewno charakteryzowało się długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Istotnym współczynnikiem podłogi drewnianej jest także stopień zmiany objętości pod wpływem temperatury, powinien on być jak najmniejszy.