26 września, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Zalety i wady ogrzewania domu węglem

5 min read

Mimo złej sławy jaką cieszy w ostatnich latach węgiel, w Polsce wciąż jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Jako źródło ciepła wybiera go nawet 1/3 właścicieli gospodarstw domowych. Sprawdźmy, na przykładzie węgla kamiennego orzech, skąd tak duże zainteresowanie węglem, gdy na rynku mamy do wyboru wiele innych, ciekawych rozwiązań.

Węgiel kamienny orzech – co warto o nim wiedzieć

Decydując się na ogrzewanie domu węglem, trzeba mieć świadomość, że wybór rodzajów tego paliwa jest duży. Zdecydowanie najpopularniejszym i najchętniej wybieranym jest węgiel kamienny orzech. Ze względu na dość duży rozmiar frakcji (2-8 cm), przypisywany jest do grupy tzw. węgli grubych. Jest to węgiel płomienny, który podczas spalania daje jasny, wysoki płomień. Na rynku dostępny jest węgiel orzech workowany oraz sprzedawany luzem. Z wielu względów warto wybrać pierwszą opcję, zamawiając węgiel orzech np. tutaj https://grzejemnieto.pl/.

Zalety ogrzewania domu węglem

Ten, nazywany czarnym złotem opał, niewątpliwie ma wiele zalet. Warto je znać zanim całkowicie skreśli się węgiel jako źródło ciepła.

Atrakcyjna cena

Węgiel i jego pochodne to wciąż najtańsze rozwiązania na rynku ogrzewania. Za tonę dobrej jakości węgla typu orzech trzeba zapłacić od 600 zł do 1100 zł. Całkowity koszt ogrzewania domu tym paliwem uzależniony będzie od metrażu, stopnia izolacyjności budynku i preferencji domowników co do temperatury. Dobrze ocieplony, nowy budynek o powierzchni 150 metrów potrzebuje do ogrzania około 2 ton węgla. Dom o tym samym metrażu, ze średnim dociepleniem zużyje około 4 tony węgla. Natomiast całkiem nieocieplony budynek, budowany w starej technologii, będzie potrzebował nawet 7 ton węgla. Dużo zależy zatem od stanu docieplenia budynku. Jeśli nie wiesz ile opału będziesz zużywać w nowym domu – zajrzyj do świadectwa energetyki cieplnej. Węgiel jest jednym z tańszych rozwiązań również pod kątem samej instalacji czy zakupu urządzenia grzewczego.

Wysoka dostępność

Wybierając węgiel jako materiał opałowy nie powinno być problemu z jego dostępnością. Mnogość lokalnych składów węgla, a także duża ilość sklepów internetowych z węglem sprawia, że jego zakup o każdej porze roku jest szybki i bezproblemowy.

Wysoka wydajność grzewcza

Węgiel jest opałem o wysokiej kaloryczności. Węgiel typu orzech może osiągać wartość opałową między 22, a 29 MJ/kg. To czyni z niego opał bardzo wydajny i ekonomiczny. Im wyższa kaloryczność tym więcej ciepła generuje paliwo i tym rzadziej trzeba uzupełniać piec.

Możliwość spalania w piecach różnego typu

Węgiel kamienny orzech nadaje się do wszystkich kotłów, przeznaczonych na paliwo stałe. Można nim palić również w tradycyjnych piecach kaflowych, żeliwnych czy stalowych, bo są one przystosowane do spalania paliwa o dużej granulacji. Węgiel orzech może być spalany również w nowocześniejszych kotłach z podajnikiem, a także piecach górnego i dolnego spalania. To czyni z niego bardzo uniwersalny materiał opałowy.

Możliwość łączenia z innymi paliwami

Węgiel kamienny orzech można z powodzeniem łączyć z węglem brunatnym, pelletem drzewnym czy trocinami. Można go stosować jako paliwo podstawowe, bądź dodatek do tych wyżej wymienionych. Dzięki takim połączeniom można jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania.

Węgiel orzech workowany – wygoda użytkowania i mniej zabrudzeń

Do niedawna można było kupić jedynie węgiel sprzedawany luzem. Obecnie coraz więcej sklepów oferuje sprzedaż węgla workowanego. To ogromna wygoda zarówno przy transporcie, rozładunku jak i późniejszym użytkowaniu. Przechowywanie w workach pozwala również zmniejszyć ilość zabrudzeń w czasie użytkowania. Ogrzewanie domu węglem i czysta kotłownia się nie wykluczają.

Wady ogrzewania domu węglem

Nie da się ukryć, że węgiel jako paliwo ma też swoje wady.

Obsługa pieca na węgiel

Piece węglowe wymagają regularnej obsługi i doglądania. Nowoczesne kotły z podajnikiem trzeba uzupełniać co najmniej raz na kilka dni. Starsze wymagają uzupełniania nawet kilka razy dziennie. Do tego dochodzi konieczność usuwania popiołu. Przy dobrej jakości węgla będzie go niedużo i można go wykorzystać np. jako nawóz w ogródku. Wybierając nowoczesny piec można też zmniejszyć częstotliwość wizyt w kotłowni.

Generowane zanieczyszczenia

Opalanie węglem jest uznawane za jedną z głównych przyczyn smogu na świecie. W trosce o jakość powietrza wiele państw odchodzi od tego paliwa, na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Problemem jest jednak to, że są one wciąż drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wybierając węgiel jako materiał opałowy trzeba zwrócić uwagę by był to dobry opał, kupiony u sprawdzonego sprzedawcy, o odpowiednich parametrach. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kaloryczność, zawartość siarki oraz popiołu.

Wymaga odpowiedniego przechowywania

Opał kupuje się zwykle z zapasem na cały sezon, w przypadku węgla może być to problematyczne, zwłaszcza jeśli ktoś nie posiada kotłowni o odpowiednich rozmiarach. Kilka ton opału zajmie bowiem sporo miejsca. Z kolei przechowywanie go na zewnątrz nie jest dobrym rozwiązaniem. Na dworze węgiel narażony będzie na wilgotnienie i wietrzenie. W efekcie zmniejsza się jego wartość opałowa, a zbyt duża wilgotność może być niebezpieczna dla kotła. Rozwiązaniem może być zakup węgla workowanego, który zajmie mniej miejsca w kotłowni, a przechowywany na zewnątrz nie będzie narażony na działanie czynników atmosferycznych.