26 września, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

3 min read

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię powietrza do ogrzania domu oraz wody użytkowej. To nowoczesne rozwiązanie jest nie tylko wyjątkowo przyjazne środowisku, ale także niezwykle ekonomiczne!

Pompy ciepła, choć w innych krajach zdążyły już zyskać sporą popularność, w Polsce wciąż dla wielu osób pozostają nieznane. Są mniej popularne niż kotły gazowe, tradycyjne piece węglowe, kotły na pellet, kotły elektryczne czy kondensacyjne kotły gazowe. Tymczasem mogą one pełnić dokładnie takie same funkcje – stanowić źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania (c.o.), a także podgrzewać wodę do zmywania naczyń czy kąpieli domowników, czyli tzw. ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Na dodatek są na ich tle wyjątkowo ekonomiczne dzięki czemu pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie!

Pompa ciepła co to jest?

Pompa ciepła to przyjazne środowisku, efektywne i ekologiczne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (np. wody, powietrza czy gruntu) i z wykorzystaniem prądu przekształcające ją w energię wykorzystywaną do ogrzania domu, wody użytkowej lub chłodzenia pomieszczeń latem. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje ogólnodostępne źródło energii naturalnej, czyli powietrze.

Urządzenie to nie emituje spalin w budynku. Przeciętnie emituje też o 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż kocioł gazowy, a darmową energię z powierza wykorzystuje aż w ponad 75 proc.!

W pompach ciepła wykorzystuje się naturalny czynnik r290 – propan. Dzięki jego właściwościom termodynamicznym pompa może osiągnąć najwyższe współczynniki efektywności COP szczególnie w niskich temperaturach zewnętrznych. oraz wysoką temperaturę zasilania wody grzewczej – nawet do 65 stopni Celsjusza. Ten neutralny dla warstwy ozonowej gaz ma minimalny potencjał tworzenia efektu cieplarnianego GWP (global warming potential) równy 3. Dzięki temu jest jednym z najbardziej ekologicznych i najbezpieczniejszych dla środowiska czynników chłodniczych na rynku. Szukasz niezawodnej pompy ciepła? Znajdziesz ją na defro.pl/k,85,pompy-ciepla.html

Pompy ciepła mają też przyjazne środowisku klasy energetyczne A++. Z kolei wysokie COP (przede wszystkim w niskich temperaturach), a także duży zakres temperatur pracy dla powietrza zewnętrznego czynią urządzenie idealnym w naszej strefie klimatycznej!

#

Pompa ciepła może także chłodzić powietrze w upały!

Pompa ciepła może być nie tylko źródłem ciepła. Dzięki urządzeniu, które może zmienić tryb swojej pracy i przeprowadzać wymianę ciepła w odwrotnym kierunku – świetnie nadaje się do chłodzenia pomieszczeń! Wówczas nie oddaje energii cieplnej do budynku, ale odprowadza ją z pomieszczenia na zewnątrz.