21 maja, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jaki wybrać kominek do nowoczesnego salonu?

3 min read
Kominek z kamienia w jednym z domów we Wrocławiu

Salon to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Aby nadać mu niepowtarzalnego charakteru, dobrym pomysłem jest umieszczenie w nim kominka. Żeby całość świetnie się prezentowała, warto pochylić się nad jego wyborem. Jaki kominek wybrać do nowoczesnego salonu?

Rodzaje kominków

Podczas rozmowy z właścicielem firmy Kominki Wrocław Słoninka A., dowiedzieliśmy się, że najczęściej wybierane są kominki z wkładem stalowym bądź żeliwnym. Popularność zyskują również tak zwane wkłady z płaszczem wodnym, które podłącza się do centralnego ogrzewania.

Ciekawym designem wyróżniają się również wkłady przeszklone. Szyby panoramiczne, panele dekoracyjne, nietuzinkowe ramy oraz kształty to coś na czym warto skupić uwagę. Dzięki estetycznemu kominkowi salon nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Ogromny wpływ na wygląd kominka mają także szczegóły, takie jak choćby kratka wentylacyjna. Nie każda wpasuje się w estetykę nowoczesnego salonu, dlatego warto poświęcić temu uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Kratka wentylacyjna

W nowoczesnych modelach kominków, kratka wentylacyjna stanowi element dekoracyjny. Zachowuje przy tym swoją funkcję użytkową, taką jak regulacja temperatury wkładu kominkowego czy ochrona instalacji kominkowej przed przegrzaniem. Dodatkowo osłania przewody. Aby ozdobić salon, wybrać można spośród rozmaitych form, rodzajów, rozmiarów. Dzięki temu można wybrać taką kratkę wentylacyjną, która jak najlepiej komponuje się z wnętrzem. Do najciekawszych modeli należą kratki z kryształkami, z żaluzją, okrągłe, stalowe, malowane oraz szlifowane.

Jaki wybrać wkład kominkowy?

Najpopularniejsze wkłady to wkłady stalowe i żeliwne. Różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem ale też funkcjonalnością. Modele wykonane z żeliwa są niezwykle solidne. Doskonale komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w stylu klasycznym oraz z zabudową z kamienia. Do salonów urządzonych w duchu nowoczesnym najczęściej wybierane są wkłady stalowe. Każdy rodzaj wkładu posiada wady i zalety, dlatego należy przed zakupem rozważyć na czym konkretnie nam zależy.

Wkład kominkowy, zakupiony w firmie Kominki Lexus Słoninka A. we Wrocłąwiu

Funkcja grzewcza kominka

Najważniejszą funkcją jaką ma pełnić kominek, obok funkcji wizualnej jest funkcja grzewcza. Należy dostosować jego moc do wielkości pomieszczenia, w jakim się znajduje. Kusząca jest opcja wybrania większej mocy, nie warto tego jednak robić. Może to doprowadzić do przegrzania pomieszczenia. Analogicznie działa to w drugą stronę, mianowicie zbyt mała moc kominka nie jest w stanie zagwarantować wystarczającej ilości ciepła.

Jaką moc wkładu kominkowego wybrać?

Wybierając odpowiednią moc wkładu kominkowego należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy kominek ma być jedynym źródłem ogrzewania w domu? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, nominalną moc wkładu kominkowego trzeba porównać do całkowitego zapotrzebowania na ciepło. Tylko to pomoże w dokonaniu optymalnego wyboru. Jeżeli zaś kominek ma być jedynie dodatkiem, ozdobą, dekoracją i zamierzamy w nim palić tylko raz na jakiś czas, spokojnie można zdecydować się na model wkładu kominkowego o mniejszej mocy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Szczegółowe odpowiedzi na pytania związane z kominkami może udzielić Pan Andrzej Słoninka, który pomógł nam w przygotowaniu powyższego artykułu. Jego zakład kamieniarski można znaleźć klikając w link: https://g.page/kominkiwroclawlexus, prowadzący do wizytówki firmy na Mapach Google.