23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak prawidłowo czyścić panele fotowoltaiczne?

2 min read

Panele fotowoltaiczne nie mają żadnych ruchomych części, dlatego nie ma zbyt wielu czynności konserwacyjnych, którymi trzeba się zająć, nie ma również ryzyka, że panele ulegną uszkodzeniu.

Jednak regularne czyszczenie jest jednym z aspektów konserwacji paneli słonecznych, którego nie należy lekceważyć.

Jak prawidłowo czyścić panele fotowoltaiczne?

Firmy oferujące mycie paneli fotowoltaicznych

Jeśli twoje panele są zabrudzone i wymagają czyszczenia, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest skontaktowanie się z producentem paneli, który dokonał sprzedaży i instalacji. Mogą oni mieć konkretne zalecenia dotyczące czyszczenia, a także oferować usługę taką jak mycie paneli fotowoltaicznych. Należy również pamiętać o tym, że panele mogą stać się niesamowicie gorące w słońcu, dlatego prace związane z ich czyszczeniem należy zaplanować rano lub wieczorem, w pochmurny dzień lub podczas chłodniejszych pór roku.

Czasami do umycia paneli fotowoltaicznych wystarczy czysta woda z węża ogrodowego, jeśli jednak nagromadziło się dużo kurzu i brudu, może być konieczne dokładniejsze wyczyszczenie. Do mycia paneli fotowoltaicznych wystarczy woda z mydłem, miękka szmatka lub gąbka, żadne inne specjalne urządzenia i środki nie są potrzebne. Nie musisz również czyścić okablowania pod spodem. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli czyszczenie paneli słonecznych wymaga wejścia na dach. Jeśli nie masz pewności, czy możesz wykonać to zadanie bezpiecznie, zastanów się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm oferujących mycie paneli fotowoltaicznych.

Zalegający kurz, brud, pyłki, odchody ptaków i inne zanieczyszczenia mogą negatywnie wpłynąć na wydajność paneli słonecznych. Zajrzyj na stronę https://sunergo.pl/mycie-paneli-fotowoltaicznych/, a przekonasz się, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych to najlepszy ze sposobów maksymalizacji wytwarzanej przez nie energii. Z pewnością warto korzystać z czyszczenia paneli przynajmniej raz w roku. Z pewnością w przypadku paneli fotowoltaicznych poleganie wyłącznie na opadach deszczu i śniegu nie jest odpowiednim sposobem czyszczenia i konserwacji.