21 maja, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Skuteczne sposoby na plamy na kanapie

4 min read

Wybierając aranżację domu czy mieszkania na ogół staramy się, by poszczególne elementy wyposażenia pełniły nie tylko funkcje praktyczne, ale również i dekoracyjne. Z biegiem czasu jednak nasze ulubione sofy, kanapy i narożniki tracą swój nienaganny wygląd, pokrywając się kurzem i roztoczami, a na ich tapicerce pojawiają się nieestetyczne plamy. Jak się ich pozbyć? Najskuteczniejsze sposoby zebraliśmy w krótkim poradniku. 

Czy można czyścić tapicerkę meblową samodzielnie?

Samodzielne czyszczenie tapicerki meblowej wymaga nieco czasu i zaangażowania. Warto jednak wykonywać taką czynność regularnie, by usunąć kurz i zanieczyszczenia, niewidoczne gołym okiem. Dzięki temu będziemy mogli na dłużej cieszyć się nie tylko wygodnymi, ale również i czystymi wnętrzami. 

Niekiedy jednak plamy na kanapie wymagają nieco innego podejścia. Cennym źródłem informacji o profesjonalnym praniu i czyszczeniu tapicerki meblowej jest strona internetowa firmy Fabryka Czystości, oferującej mieszkańcom Krakowa pranie tapicerki meblowej, ale nie tylko. Korzystając z ich usług, można liczyć na ekologiczne rozwiązania i satysfakcjonujący efekt końcowy w postaci przywrócenia ulubionym meblom utraconego z biegiem czasu wyglądu. Dotyczy to zwłaszcza sporych zabrudzeń, które nie zostały usunięte bezpośrednio po pojawieniu się.

Fabryka Czystości Kraków – pranie tapicerki meblowej: kanap, narożników, sof, foteli, krzeseł

Osiedle Józefa Strusia 6
31-807 Kraków
Tel: 512784012
www: Fabryka Czystości

Czyszczenie tapicerki meblowej – po jakie środki sięgnąć?

O ile usunięcie drobnych zabrudzeń z ulubionej kanapy nie powinno nikomu przysporzyć większych problemów, o tyle wyczyszczenie starych plam to poważne wyzwanie dla domowych środków czystości. Jeśli jednak zastanawiasz się, po które z nich sięgnąć, warto skupić się przede wszystkim na:

  • sodzie oczyszczonej – sprawdza się ona głównie w przypadku tapicerki, której nie należy czyścić na mokro. Soda nie tylko usuwa plamy, ale również neutralizuje nieprzyjemne zapachy, działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie,
  • occie spirytusowym – to doskonały odplamiacz, który zastosować można na niemalże każdą tapicerkę. Doskonale sprawdzi się on w formie roztworu z ciepłą wodą, którym można spryskać uciążliwe plamy, by skutecznie się ich pozbyć,
  • płynie do mycia naczyń – to, obok proszku do prania, jeden z najczęściej wykorzystywanych środków piorących, który może uporać się z zabrudzeniami na tapicerce ulubionej sofy.

Co może pełnić funkcję domowego odplamiacza?

Jeśli soda oczyszczona nie spełnia swojej funkcji, a zapach octu spirytusowego jest nie do zniesienia, warto spróbować również alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest alkohol, który, podobnie jak sól, skutecznie usuwa plamy z tłuszczu i oleju, zwłaszcza gdy są one stosunkowo nowe. 

Rodziców z pewnością zachwyci również informacja, że pasta do zębów poradzi sobie z ekspresją artystyczną ich pociech, zwłaszcza tą z użyciem kolorowych kredek. 

Rolę wybielacza może z kolei pełnić sok z cytryny lub woda utleniona. To pierwszy ratunek w przypadku plam z czerwonego wina, niezwykle trudnych do usunięcia po zaschnięciu.

O czym należy pamiętać, czyszcząc ulubione meble?

Czyszcząc tapicerkę meblową na własną rękę, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych aspektach, składających się na ostateczny sukces całego przedsięwzięcia. To przede wszystkim zapoznanie się z informacjami od producenta, które pozwolą na dobranie metod i środków tak, by były one nie tylko skuteczne, ale również i bezpieczne dla konkretnego materiału. 

Pracę warto rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni, co z kolei zapobiegnie wcieraniu w mebel kurzu, roztoczy i zabrudzeń. Niezwykle istotne będzie też wykonanie próby na niewidocznym fragmencie obicia. Pozwoli to uchronić tapicerkę meblową przed nieestetycznymi odbarwieniami, zwłaszcza gdy do czyszczenia wykorzystujemy środek o właściwościach wybielających. 

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia tapicerki meblowej?

Z usług profesjonalistów warto skorzystać w momencie, gdy przestarzałe plamy o sporych rozmiarach nie poddają się domowym środkom czystości. Takie wsparcie to szansa na przywrócenie ulubionym meblom pierwotnego blasku, bez konieczności zakupu kolejnych detergentów i sprzętu oraz tracenia czasu na działania, z góry skazane na niepowodzenie.

Firmy, zajmujące się profesjonalnym praniem i czyszczeniem tapicerki meblowej, stosują z reguły metodę ekstrakcyjną, pozwalającą nie tylko na skuteczne usuwanie roztoczy, kurzu i alergenów, ale również plam i nieprzyjemnych zapachów, które z biegiem czasu nabierają intensywności. Efektem takiej współpracy będzie odświeżona przestrzeń, zachęcająca do relaksu i gwarantująca komfort odpoczynku.