24 lutego, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Jak przygotować się do remontu mieszkania?

3 min read
System poziomowania płytek Tiramisu

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim lub używanego w stanie do remontu jest tak naprawdę dopiero rozpoczęciem niesamowitej przygody z budowlanką i remontami. To właśnie w tym momencie stajemy przed jednym z ważniejszych wyborów na najbliższy okres naszego życia. Musimy zdecydować czy do wykończenia lub remontu naszego nowego mieszkania zatrudnimy tak zwanych fachowców czy może podejmiemy się wykonać większość prac samemu. Oczywiście wszystko będzie uzależnione od posiadanych funduszy, ilości wolnego czasu no i posiadania przynajmniej podstawowych umiejętności manualnych, czyli tak zwanej „żyłki” do prac budowlanych czy remontowych.

Remont mieszkania z narzędziami od AKU Tools

Zatrudnienie firmy czy remont na własna rękę?

W sytuacji gdy narzędzia budowlane typu młotek, wkrętarka, śrubokręt czy wiertarka są nam zupełnie obce i nigdy w życiu ich nie używaliśmy, możemy zdecydowanie odpuścić sobie samodzielny remont lub wykończenie, gdyż w takim przypadku zdecydowanie możemy popaść w jeszcze większe koszty niż przy zleceniu prac jakiejś firmie, czy fachowcom.

Natomiast w przypadku posiadania odpowiedniej ilości wolnego czasu i podstawowych zdolności manualnych możemy swobodnie zastanowić się nad przynajmniej po części samodzielnym przeprowadzeniem prac wykończeniowych. Warto wtedy zaopatrzyć się w narzędzia od www.akutools.pl, firmy oferującej wysokiej jakości sprzęt niezbędny przy przeprowadzaniu remontu. Przy stanie deweloperskim zadanie jest o wiele prostsze, ponieważ nie musimy usuwać starych płytek, podłóg, tapet i innych okładzin czy farb. Przy remoncie, niestety w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić wszelkie prace związane z usunięciem zużytych elementów wykończenia mieszkania. Również w pierwszym przypadku zazwyczaj już mamy odpowiednio rozprowadzoną instalację hydrauliczną jak i elektryczną a w momencie remontu używanego mieszkania niekiedy musimy takie prace wykonać dodatkowo, jak również sprawdzić równości na ścianach i podłogach.

Etapy remontowania mieszkania

Po usunięciu elementów starego wykończenia lub odbiorze nowego mieszkania możemy przejść do jego wykańczania, gdzie prace należy zacząć od dokładnego projektu wizji całego mieszkania, tak aby nie wykonywać niepotrzebnych prac budowlanych. Gdy już wiemy jak wszystko ma wyglądać prace należy zacząć od wyrównania ścian przeznaczonych do malowania gładzią szpachlową, gdyż jest to czynność najbardziej zanieczyszczająca cały lokal, szczególnie jeżeli chodzi o szlifowanie w celu uzyskania gładkich powierzchni. Oczywiście ściany które będą tapetowane lub wyposażone w inne okładziny.

Kolejnym etapem będzie kładzenie wszelkich płytek na podłogach i ścianach. W tym momencie warto jest wspomóc się jakimś sprawdzonym systemem do poziomowania płytek, które na chwilę obecną wykorzystywane są prawie przez każdą firmę wykonująca remonty w celu ułatwienia i przyśpieszenia prac. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze zmagania z położeniem terakoty, gresu czy glazury będą o wiele prostsze a efekt końcowy znacznie ciekawszy. Przykładowo jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest Tiramisu – system poziomowania płytek, który możemy używać bez dodatkowych narzędzi typu specjalne zaciskarki, pozwalając na użycie tylko jednego zacisku przy klasycznych połączeniach krzyżowych. Układanie płytek z wykorzystaniem systemów poziomowania pozwala nawet osobom niedoświadczonym w glazurnictwie osiągnąć bardzo dobre efekty. Dzięki takim systemom uzyskujemy jednolitą powierzchnię bez wgłębień i krzywizn.
System poziomowania płytek Tiramisu

Ostatnie wykończenia

Przy końcu będziemy kłaść panele podłogowe, malować i tapetować sufity i ściany oraz montować listwy wykończeniowe. Po podliczeniu wszystkich prac, które wykonaliśmy samodzielnie może się okazać, że zaoszczędziliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz masę zdrowia, które mogliśmy stracić gdybyśmy trafili na nieuczciwą firmę remontową lub nieudolnych fachowców. O samej satysfakcji z samodzielnie wykonanych prac to już nawet nie trzeba wspominać.