22 grudnia, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Kominki do domów energooszczędnych – nowoczesne technologie grzewcze

3 min read

Do ogrzewania domów energooszczędnych nie potrzeba wiele energii cieplnej, w przeciwnym razie budynek ulegnie przegrzaniu. Kominki do takich budynków wybierane są zarówno z myślą o funkcji dekoracyjnej, jak i użytkowej. Parametry grzewcze urządzenia muszą zostać uwzględnione podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Tanie i ekologiczne ogrzewanie dobrze izolowanego domu

Nowoczesne domy energooszczędne to budynki dobrze izolowane, ale i tak wymagające dogrzewania w okresie zimowym (przynajmniej w klimacie polskim). Wyposażenie takiego budynku w aktywne źródło ciepła nie jest jednak tak kosztowne, jak w przypadku domów słabo izolowanych, błyskawicznie ulegających wychłodzeniu. W domu energooszczędnym dobrze sprawdza się tanie i ekologiczne ogrzewanie kominkowe. Nowoczesne kominki spełniają oczekiwania wymagających inwestorów, dla których ważne jest, by ogrzewanie było ekonomiczne i wygodne, a jednocześnie nie przyczyniało się do powstawania zanieczyszczeń powietrza. Ważne również, by urządzenie grzewcze nie zajmowało zbyt wiele miejsca i nie wymagało wydzielania osobnego pomieszczenia, czyli kotłowni. W przypadku kominka wszystkie warunki zostają spełnione.

Jaki kominek wybrać do domu energooszczędnego?

Wszystko zależy od tego, jak dobrze izolowany jest budynek i na jakim poziomie kształtuje się jego energooszczędność. W mniejszych domach pasywnych dobrze sprawdzą się kominki konwekcyjne – nawet bez podłączenia do instalacji grzewczej. Wystarczy, że ciepło rozejdzie się po budynku przez otwarte drzwi pomiędzy pomieszczeniami. W domach mniej energooszczędnych konieczne będzie połączenia kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo z instalacją grzewczą wyposażoną w rozmieszczone w poszczególnych pomieszczeniach grzejniki. W drugim przypadku niezbędny jest zakup wkładu kominkowego z płaszczem wodnym.

W ostatnich latach wkłady kominkowe z płaszczem wodnym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ łączą w sobie wiele przydatnych funkcjonalności. Z jednej strony ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują, podnoszą jego estetykę i tworzą przyjemną atmosferę, z drugiej zaś umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń znajdujących się dalej od źródła ciepła. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym ogrzewają również wodę użytkową. Są to urządzenia maksymalnie wykorzystujące potencjał dostarczanego opału, ponieważ pobierają ciepło nawet ze spalin. Nowoczesne wkłady kominkowe spełniają założenia domu energooszczędnego.

Nowoczesne technologie grzewcze – kominek a wentylacja mechaniczna

W domu energooszczędnym wentylacja mechaniczna jest niezbędna. Jednak aby mogła działać poprawnie, w budynku nie może znajdować się źródło ciepła, do którego powietrze będzie doprowadzane z wewnątrz. Takie działanie zakłóciłoby pracę rekuperacji, której założeniem jest zmniejszanie strat energii i poprawianie jakości powietrza. Nowoczesne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym korzystają z powietrza pobieranego z zewnątrz, a ich komora spalania jest szczelna. Szczelny wkład posiadający zewnętrzny dolot powietrza niezbędnego w procesie spalania to warunek konieczny do spełnienia w domach energooszczędnych.

Dzięki kominkom z płaszczem wodnym ciepło można wytworzyć stosunkowo niskim kosztem, a przy tym w sposób ekologiczny. Oczywiście pod warunkiem wykorzystania drewna opałowego dobrej jakości. Musi to być drewno odpowiednich gatunków, charakteryzujące się wysoką kalorycznością i niską wilgotnością. Zanim drewno kominkowe trafi do użytku, podlega sezonowaniu. Konieczne jest również zadbanie o czystość opału (drewno zdrowe, wolne od zanieczyszczeń i pleśni). Wysokiej jakości drewno opałowe w połączeniu z funkcjonalnością nowoczesnego wkładu kominkowego tworzą idealne rozwiązanie dla domów energooszczędnych.