10 grudnia, 2023

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Chcesz być eko i iść z duchem czasu, a dodatkowo oszczędzać? Koniecznie pomyśl o założeniu fotowoltaiki!

3 min read

Krótka historia, czyli czym jest fotowoltaika.

Fotowoltaika to proces polegający na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Jest to możliwe dzięki półprzewodnikom, wykorzystującym efekt fotowoltaiczny. To dzięki temu zjawisku chemicznemu i fizycznemu mogły powstać panele fotowoltaiczne.

Pierwsze odkrycia związane z fotowoltaiką miały miejsce już w XIX wieku, w 1839 roku, odkryto bowiem efekt fotowoltaiczny. Czterdzieści lat później odkryto możliwość wytworzenia impulsu elektrycznego podczas ekspozycji selenu na światło. Na początku XX wieku Einstein opisał naturę światła i efekt fotowoltaiczny, udowadniając, że światło jest strumieniem fotonów, z których każdy zawiera kwant energii.

Pierwszy panel fotowoltaiczny, o sprawności 6% powstał w 1954 roku i służył do napędzania zabawkowego wiatraka. Ogniwa fotowoltaiczne zostały po raz pierwszy wykorzystane pod koniec lat 50 XX wieku, przez armię amerykańską. W latach 60 i 70 XX wieku zaczęto tę technologię wykorzystywać w kosmosie. W tym czasie panele fotowoltaiczne w kosmosie stały się standardem, ale na ziemi były zbyt drogie. Rozwój fotowoltaiki i zmiany produkcyjne doprowadziły  do tego, że instalacja zaczęła tanieć i stała się dostępna dla zwykłych ludzi. Ten czynnik i poszukiwanie nowych źródeł energii powodują, że panele są coraz powszechniejsze i można spodziewać się dalszej ekspansji.

Niezależność od podwyżek cen prądu i oszczędność.

Zaletą fotowoltaiki jest niezależność od podwyżek cen prądu. Kupno prądu nie polega wyłącznie na opłacie za samą energię. W skład rachunku wchodzi  opłata stała czy dodatki do energii czynnej. Na koszty stałe składają się m.in. opłaty związane z utrzymaniem sieci lub abonament. Dodatki do energii to m.in. koszty dystrybucji energii, związane z utrzymaniem odpowiednich parametrów energii czy opłata OZE. Wytwarzanie prądu we własnej elektrowni powoduje, że można obniżyć te opłaty. Przykładowo, jeśli panele produkują tyle samo lub minimalnie więcej energii niż pobiera gospodarstwo koszty stałe i akcyza będą rokrocznie wzrastać minimalnie.

Instalacja fotowoltaiczna gwarantuje niższe rachunki za prąd nawet przez 25 lat. Gospodarstwa domowe i firmy, które mają własną minielektrownie płacą nawet 80-90% niższe rachunki za prąd. Same bowiem wytwarzają energię, a dopiero ewentualny niedobór pobierają z elektrowni.

Ogólnodostępne źródło energii za darmo. Ekologiczny sposób pozyskiwania prądu.

Instalacja elektryczna pozostawia minimalny ślad węglowy będący sumą emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez dany produkt. Panele fotowoltaiczne same w sobie nie produkują pyłów, ani gazów. Ślad węglowy pozostawia jedynie proces ich produkcji oraz dostarczenie do miejsca montażu. Do ich produkcji wykorzystywany  jest krzem i aluminium, które poddają się recyklingowi.

Z kolei słońce jest niewyczerpywalnym i ogólnodostępnym źródłem energii. Moc promieni docierających do ziemi w ciągu roku przewyższa zapotrzebowanie o 10 000 razy. Nasza szerokość geograficzna nie jest także przeszkodą. Z paneli można śmiało korzystać także w ciągu polskiej zimy.

Możliwość uzyskania dofinansowania.

Ważną zaletą fotowoltaiki są wszelkie ulg podatkowych i licznych dofinansowań. Maksymalna wysokość dofinansowań może wynieść nawet 40%. Dodatkowo można liczyć na wsparcie merytoryczne i formalne w uzyskaniu dofinansowania.

Niezawodność i łatwość obsługi.

Producenci stale przeprowadzają badania i testy na temat trwałości instalacji fotowoltaicznych. Instalacja taka jest bowiem stale narażona na działanie czynników atmosferycznych. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów gwarantuje, że instalacja przetrwa nawet poważne gradobicie lub wytrzyma pod grubą warstwą śniegu.

Utrzymanie paneli jest łatwe i nie wymaga wiele wysiłku. Produkcja i przesył są w pełni zautomatyzowane, a zamontowany falownik informuje o ewentualnych nieprawidłowościach. Paneli nie  trzeba myć, odpowiedni kąt nachylenia sprawia, że myją się same.