24 lutego, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Remont domu – jakie narzędzia są niezbędne?

4 min read

Remont domu, zwłaszcza ten generalny, nigdy nie jest łatwym zadaniem. Oprócz wiedzy i umiejętności wymaga on również zgromadzenia niezbędnych do tego celu materiałów, ale również i narzędzi, które usprawnią wykonywaną pracę i pomogą w uzyskaniu jej pożądanych efektów. Bardzo często idealnym rozwiązaniem okazują się różnego rodzaju nowoczesne elektronarzędzia. Znacząco podnoszą one komfort pracy i usprawniają przechodzenie rzez kolejne jej etapy. To właśnie dzięki nim remont będzie mógł wykonać nawet amator, który na co dzień niewiele ma wspólnego z tego rodzaju pracą. Jakie narzędzia warto posiadać, gdyż zaczynamy remont domu?

Które elektronarzędzia warto posiadać w domu?

Drobnych prac naprawczych czy remontowych nie można uniknąć. Niezbędnymi narzędziami pracy okazują się wówczas młotek i śrubokręt. Warto jednak mieć pod ręką również różne elektronarzędzia. To właśnie dzięki nim możliwe będzie, chociażby wywiercenie dziury w ścianie, docinanie desek czy sprawne przykręcanie śruby. W każdym gospodarstwie domowym powinna się więc znaleźć wiertarka i wiertarko-wkrętarka oraz wiertła i ostrza Baumajster, jednej z wiodących firm na rynku narzędziowym. Bardziej nowoczesne egzemplarze elektronarzędzi wyposażone zostały w cały szereg istotnych funkcji. Tak więc przy ich pomocy można instalować gwinty czy kołki, odkręcać i dokręcać śruby oraz pracować przez dłuższy czas, bez konieczności ładowania, co umożliwia akumulator.

Czym posłużyć się przy samodzielnym układaniu podłogi?

Układanie płytek ceramicznych to zdecydowanie jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Wiele osób decyduje się wówczas na skorzystanie z pomocy glazurnika i opłacenie wykonanej usługi. Coraz częściej jednak decydujemy się na samodzielne podjęcie wyzwania. Pomocnym rozwiązaniem okażą się wówczas z pewnością filmy instruktażowe, zamieszczane na różnego rodzaju portalach internetowych. Znacząco ułatwiają one wykonanie zadania, prowadząc przez kolejne etapy samodzielnego układania podłogi. Jednak nawet najlepsze filmy instruktażowe nie zastąpią niezbędnych narzędzi.

Aby samodzielnie ułożyć podłogę, należy więc zapatrzyć się w maszynkę, przeznaczoną do cięcia płytek, ale również w miarkę, młotek, poziomicę oraz krzyżaki dystansowe. W pierwszym etapie pracy należy także rozłożyć płytki na podłodze, dzięki czemu będzie można poznać ostateczny efekt pracy. Wówczas można zauważyć też ewentualne nierówności i przyciąć płytki do wymaganych rozmiarów. Tutaj przydadzą się tarcze diamentowe do betonu, gresu i płytek.

Czym jest system poziomowania płytek?

W trakcie układania glazury nieocenionym wsparciem może okazać się system poziomowania płytek. Jest on z powodzeniem wykorzystywany zarówno podczas montażu płytek na ścianach, jak i na podłodze. Na taki system składają się klipsy i kliny, zastępujące tradycyjnie do tej pory wykorzystywane krzyżaki dystansowe, umieszczane pomiędzy sąsiadującymi kafelkami. W tym przypadku pomiędzy płytki wkłada się specjalny klips, który swoim kształtem przypomina odwróconą literę T. Na taki klips zakłada się z kolei klin blokujący docisk.

Dzięki systemowi poziomowania płytek, glazura będzie wyglądała nie tylko estetycznie, ale również i profesjonalnie. Rozwiązanie to przyśpiesza również znacząco postęp prac, a w konsekwencji skraca również czas trwania remontu. Dużym powodzeniem cieszy się współcześnie włoski system poziomowania płytek Tiramisu. Składa się on z gwintów i pokrętła. Gwint pełni tutaj rolę klina. To właśnie na niego nakręca się pokrętło, dociskające płytkę. Dzięki temu kafelki są ułożone w idealnie równych odstępach, a więc wyglądają estetycznie i w pełni profesjonalnie.