Rodzaje wind – jak dopasować je do swoich potrzeb
3 min readWinda, zwana niekiedy wyciągiem lub dźwigiem, jest urządzeniem służącym do przenoszenia ładunku i osób. Transport taki odbywa się w kabinach lub na platformach, wzdłuż sztywnych prowadnic pochylonych względem poziomu pod kątem nie większym niż piętnaście stopni. Istnieje wiele różnorodnych rodzajów tego urządzenia. Gdzie znajdują one zastosowanie? I czym powinniśmy kierować się przy wyborze konkretnego ich modelu?
Jak wybrać odpowiednią windę?
Wyciąg powinien być przede wszystkim dobrany pod kątem przewidywanych zastosowań i charakterystyki budynku, w którym ma zostać zamontowany. Renomowani producenci wind komodo-windy.pl zajmują się projektowaniem, montażem i serwisem wind w Łodzi, ich firma znajduje się na ul. Złotno 41. Dodzwonisz się do nich pod numerem telefonu: (+48) 530 070 220. Oferują zwykle produkty różnych typów oraz doradztwo przy wyborze odpowiedniego ich rodzaju. Specjaliści ci są obecnie w stanie zaproponować rozwiązania, które sprawdzą się w każdym praktycznie budynku — zarówno wznoszonym od podstaw, jak i modernizowanym.
Czym charakteryzuje się winda osobowa?
Najczęściej spotykanym rodzajem windy jest jej odmiana przeznaczona do transportu osób. Wyciągi takie montuje się na przykład w budynkach mieszkalnych, biurowcach oraz obiektach użyteczności publicznej. Posiadają one kilka specyficznych cech. Trzeba przede wszystkim zauważyć, że windy osobowe poruszają się prawie wyłącznie w pionie (dopuszczalne są jedynie niewielkie odchylenia od niego) oraz obsługują konkretne przystanki (piętra). Ogólnodostępne dźwigi tego typu powinny również zostać zaopatrzone w odpowiednio duże przyciski do sterowania. Wiele z nich posiada też udogodnienia dla niepełnosprawnych, takie jak oznaczenia wykonane alfabetem Braille’a.
Jaką funkcję pełnią w budynku windy towarowe?
Obecnie windy towarowe spotkać można przede wszystkim w obiektach przemysłowych, magazynach oraz centrach logistycznych. Urządzenia te są dostosowane do przemieszczania ładunków o dużych gabarytach, a ich konstrukcja nie pozwala przy tym na jednoczesny transport ludzi (wyjątkiem są dźwigi towarowo-osobowe, jednak według wielu specjalistów jest to odrębna kategoria wind). Wyciągi towarowe nie mają zwykle zamkniętej kabiny oraz wewnętrznego systemu sterowania. Windy te cechują się też zróżnicowaną konstrukcją, a wiele spośród nich jest dostosowanych do potrzeb użytkowników z konkretnych branż.
Winda gastronomiczna — kto powinien zainteresować się tym rozwiązaniem?
Wśród specjalistycznych wyciągów towarowych warto wymienić przede wszystkim windy gastronomiczne, służące do transportu posiłków, ich składników oraz naczyń i przyrządów kuchennych. Ich udźwig, w związku z taką charakterystyką wykonywanych przez nie prac, nie jest specjalnie duży — najczęściej wynosi on mniej niż 300 kilogramów. Specyficzne zastosowanie wymusza również wykorzystanie w ich konstrukcji specjalnych rozwiązań. Przykładem może być dwukomorowa kabina, umożliwiająca jednoczesne przewożenie naczyń czystych i zabrudzonych. Windy gastronomiczne są zwykle stosowane w stołówkach, większych restauracjach oraz w branży hotelarskiej.