23 czerwca, 2024

Zamieszkaj Blog

Wykończenia, remonty, pomysły na wnętrze!

Na co zwrócić uwagę, decydując się na domek mobilny?

3 min read

W ostatnich latach zainteresowanie domkami mobilnymi ustawicznie rośnie. Osoby, decydujące się na ich nabycie, przeznaczają je najczęściej na cele rekreacyjne. Co jednak ciekawe, konstrukcje tego typu mogą być również alternatywą wobec tradycyjnego domu lub mieszkania – można w nich bowiem przebywać przez cały rok.

Czym jest domek mobilny?

Domek mobilny (inaczej: holenderski) to konstrukcja, przypominająca rozmiarem i zastosowanymi rozwiązaniami niewielki dom letniskowy. Przykładowe zdjęcia tego typu obiektów zobaczyć można na stronie mobilnedomkins.pl, należącej do firmy, która od wielu lat działa w tej branży. Warto zauważyć, że chociaż domek mobilny jest lekki i łatwy w transporcie, zwykle jest on na stałe umieszczany w konkretnym miejscu docelowym. Oczywiście w razie konieczności można zmienić jego lokalizację, jednak wymaga to zastosowania lawety.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup domku holenderskiego?

Zakup domku mobilnego pozwala uniknąć żmudnych formalności, związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W świetle prawa konstrukcja taka jest „tymczasowym obiektem budowlanym”, jej posadowienie na działce nie wymaga więc przejścia większości formalności, które są udziałem osób wznoszących budowle na stałe złączone z gruntem. Zainteresowanych  kwestiami prawnymi, związanymi z tym zagadnieniem, odsyłamy do artykułu „Czy trzeba mieć pozwolenie na domek holenderski?„, który szczegółowo i wnikliwie je omawia. Posadowienie domku na działce trwa też znacznie krócej od budowy najprostszego choćby obiektu letniskowego o klasycznej konstrukcji, o całorocznych domach nawet nie wspominając.

Domek mobilny sezonowy czy całoroczny – co wybrać?

Zdecydowana większość użytkowników korzysta z domków mobilnych w ciepłych porach roku, używając ich w charakterze obiektów letniskowych. Nie ma jednak przeszkód, by mieszkać w nich również jesienią i zimą: konstrukcje tego typu posiadają izolację z wełny mineralnej na ścianach, pod podłogą i nad stropem. Domki mogą być również ogrzewane – standardem są grzejniki elektryczne, jednak można też wybrać opcję bardziej ekonomiczną w użytkowaniu (ogrzewanie gazowe, klimatyzację z funkcją grzania).

Czy warto kupić używany domek mobilny?

Obecnie bez problemu można znaleźć na rynku zarówno oferty domków całkowicie nowych, jak i używanych. Większość nabywców decyduje się na zakup konstrukcji „z drugiej ręki”. Powodem jest oczywiście cena – nowe domki są zdecydowanie droższe od tych, które miały już wcześniej właściciela. Warto zauważyć, że konstrukcja obiektów tego typu jest niezwykle wytrzymała i nawet wieloletnie użytkowanie nie powoduje utraty przez nią funkcjonalności. Nie oznacza to rzecz jasna, że nie należy sprawdzić stanu technicznego domku mobilnego przed jego nabyciem.

Jakie elementy konstrukcji domku mobilnego warto sprawdzić przed zakupem?

Specjaliści zalecają, by przed nabyciem domku holenderskiego skontrolować:

  • stopień zużycia podłączeń kanalizacyjnych i hydrauliki;
  • stan instalacji elektrycznej (ma on wpływ nie tylko na wygodę użytkowania, lecz również na nasze bezpieczeństwo);
  • szczelność stolarki otworowej i stan izolacji;
  • stan ramy konstrukcji (zaniepokoić powinny nas zwłaszcza ślady korozji).

Warto też dokładnie obejrzeć wnętrze domku i sprawdzić, czy nie gromadzi się w nim wilgoć lub nie rozwijają się grzyby.

Jakie powinno być wyposażenie domku mobilnego?

Wyposażenie domku  musi być dostosowane przede wszystkim do sposobu korzystania z niego – inne powinno być w obiekcie całorocznym, inne, gdy używać go będziemy jedynie okresowo. W pierwszym przypadku, jak już wspomniano wcześniej, dobrym pomysłem będzie zakup konstrukcji z ekonomicznym systemem ogrzewania. Warto też zadbać w takiej sytuacji o sprzęt, który zapewni nam komfortowe warunki we wnętrzu. W obiekcie letniskowym, używanym jedynie podczas krótkich wyjazdów, standard wyposażenia może być znacznie skromniejszy.